مشخصات انتخاب یک فرش مسجد چیست؟ راهنمای انتخاب فرش مساجد

مشخصات انتخاب یک فرش مسجد چیست؟ راهنمای انتخاب فرش مساجد: زیبایی مسجد و حسینیه با سجاده فرش نظم و زیبایی فضای مسجد مانند بسیاری از مکان های عمومی دیگر مهم است اما فضای معنوی و مقدس مسجد اهمیت رسیدگی به آن را دو چندان می کند. یکدست بودن و نظم حاکم بر فضای حسینیه یا مسجد، حسی از آرامش و لذت به نمازگزاران خواهد داد.

تهیه فرش های ماشینی معمولی برای مسجد چندان زیبایی خاصی ندارد، اما خرید فرش سجاده ای که ویژه اماکن متبرکه و مساجد طراحی و تولید می شوند واقعا چشم نواز و زیبا هستند. رنگ بندی های متنوع این سجاده فرش ها دست شما را برای انتخاب باز خواهد گذاشت.

با خرید سجاده فرش مسجد می توانید با مفروش کردن فضا به وسیله سجاده فرش، حال و هوای معنوی به مسجد داده و حس عرفانی را به نمازگزاران داد. با در نظر گرفتن مزایای فرشض مسجد، به یقین می توان گفت بهترین انتخاب برای حسینیه، نمازخانه اداران و ارگان ها، تکایا و مساجد، فرش سجاده ای است.

برای تولید سجاده فرش، همان مواد اولیه و الیاف فرش ماشینی به کار می رود، اما استفاده از آن ویژه فضاهای مذهبی است تا منازل.

خرید فرش مسجد نسبت به فرش ماشینی منزل چه مزایایی دارد؟

 • تا سال ها قبل از فرش های ماشینی با سایزهای 12، 9 و 6 متری برای مفروش کردن مساجد استفاده می شد. این فرش های نسبت به سجاده فرش قیمت بالاتری دارند. اما طی سال های اخیر سجاده فرش ها به دلیل هماهنگی و همخوانی با فضای مسجد بسیار مورد استقبال مسجدی های قرار گرفته اند.
 • برش فرش سجاده ای در ابعاد دلخواه: بسیاری از مساجد ابعاد استاندارد ندارند و دارای فضاهای پرت و ناقواره هستند و یا ستون هایی در وسط مسجد مانع پهن کردن فرش است، اما با وجود سجاده فرش تمام فضای مسجد و یا حسینیه به راحتی فرش می شود و هیچ محلی خالی نمی ماند. سجاده فرش ها به راحتی قابل برش زدن هستند.
 • نظم دهی به مسجد: نظم صفوف و ایستادن نمازگزاران در محل های مشخص باعث زیبایی مسجد و آرامش و طمانینه در فضا می شود. همه مردم به صورت یکدست در خطوط مستقیم کنار هم می ایستند.
 • تعیین جهت قبله با سجاده فرش: با استفاده از سجاده فرش و پهن شدن آن در جهت قبله دیگر خطا و اشتباهی در تشخیص قبله اتفاق نخواهد افتاد.
 • طراحی متناسب با مسجد: طراحی فرش مسجد منطبق با ساختار یک مکان مذهبی و نوع معماری و فضای معنوی آن انجام می شود. نقشه هایی با طرح های محرابی و گل های ریز و ظریف که یادآور بهشت و باغ های آن هستند.
 • امکان رفو و ترمیم آسان: اگر یک فرش ماشینی 12 یا 9 متری در مسجد دچار آسیب، سوختگی یا پارگی شود، جابه جایی آن بسیار سخت خواهد بود، اما اگر سجاده فرش پهن باشد، به دلیل کم عرضی و سبک بودن آن به راحتی جابه جا شده و اصلاح می شود. در صورتی که اصلاح هم نشود، می توان تعویض و جایگزین کرد.
 • تمیز کردن و شست و شوی راحت: در صورتی که گوشه ای از سجاده فرش لک شده یا به دلیل حضور بچه های کوچک مشکل شرعی پیدا کند، به دلیل کم عرض بودن و سبکی، می توان به راحتی آن قیمت مدنظر را برداشت و بعد از تمیز کردن یا تطهیر مجددا پهن کرد. از طرفی متولیان مسجد هر سال فرش ها را تمیز کرده و می شویند؛ حمل و نقل و شستن فرش سجاده ای بسیار آسانتر از فرش ماشینی است.
 • گاهی فضای نمازخانه یک اداره یا ارگان آنقدر کوچک است که امکان پهن کردن فرش شش متری در آن وجود ندارد. سجاده فرش برای چنین فضاهایی بسیار مناسب است. فرش سجاده ای امکان سفارش در هر سایزی را دارد.

برای خرید فرش مسجد به چه نکاتی دقت کنیم؟

 • الیاف و مواد اولیه فرش:

از آنجا که مسجد و حسینیه مکانی است پر رفت و آمد، بهتر است به انتخاب مواد اولیه و نوع الیاف مصرفی فرش دقت کنیم. جنس فرش باید به گونه ای باشد که در اثر پاخوردن و به مرور زمان کوبیده نشود. در گذشته برای بافت فرش از الیاف طبیعی استفاده می شد، اما امروزه به دلیل قیمت بالای الیاف طبیعی از الیاف مصنوعی استفاده می شود.

الیاف مصنوعی انواع گوناگونی دارند مثل: پلی استر، پروپیلن و اکرولیک. بهترین جنس الیاف مصنوعی مصرفی درسجاده فرش نخ صد در صد اکرولیک هیت ست شده است.نرمی و لطافت، دوام و استحکام زیاد و مقاومت این الیاف، آنها را به گزینه بسیار خوبی برای خرید فرش سجاده ای برای مسجد تبدیل کرده است.

 • رنگ فرش سجاده ای: تنوع رنگ های مصرفی و انتخابی برای سجاده فرش بسیار زیاد است اما رنگ های محبوب بین متولیان مساجد و هیئت امنا، رنگ های لاکی، قرمز، آبی و سبز است. هرچه مسجد پر رفت و آمد تر باشد، فرش سجاده هم باید تیره تر انتخاب شود تا در اثر رفت و آمد زیاد، کثیفی و آلودگی را دیرتر نشان دهد.
 • طرح فرش مسجد: نیازسنجی و سنجش سلایق خریداران مختلف نشان می دهد که بهترین طرح انتخابی برای فرش مسجد، طرح های محرابی است که جای مهر و جهت قبله در آن به خوبی مشخص است.

کلام آخر درباره خرید فرش مسجد از سجاده کارپت کاشان

انتخاب طرح، رنگ و جنس سجاده فرش بسته به بودجه مسجد و نوع سلیقه متولیان و هیئت امنا متفاوت است. ما در اینجا تنها نکات کلی را برای داشتن انتخابی بهتر مطرح کردیم. برای دریافت اطلاعات بیشتر به سایت سجاده کارپت به آدرس اینترنتی https://sajadecarpet.com مراجعه کرده یا با مدیر فروش این شرکت به شماره 09133617256 تماس حاصل فرمایید.

منیع: سجاده کارپت

دکمه بازگشت به بالا