عمومیکسب و کار ایرانیان

اصطلاحات رایج فولادی که هر صنعتگری باید بداند

تا به حال اتفاق افتاده که در فضای تخصصی فولاد، کلمه‌ای را بشنوید و معنای آن را ندانید؟ قطعا این اتفاق برای همه ما افتاده است، مخصوصا اگر در این صنعت گسترده تازه وارد باشیم. در این مقاله سعی شده است که بیشتر کلمات رایج در این حوزه را توضیح دهیم. قطعا هرکدام از این واژه‌ها دنیای بزرگی در پشت سر خود دارند اما دانستن همین نکات هم می‌تواند بسیار راهگشا باشد. با آی فولاد همراه باشید.

شمش

شمش (Ingot) یک محصول فلزی با سطح مقطع ذوزنقه‌ای شکل است که طولی کمتر از دو متر دارد. شکل ذوزنقه‌ای آن به این دلیل است که انبار کردن و حمل و نقل فلزات را آسان‌تر می‌کند. شمش‌ها معمولا کاربرد مستقیم صنعتی ندارند و ماده اولیه محسوب می‌شوند. در صنعت فولاد دو نوع شمش نوردی و شمش ریخته‌گری وجود دارد.

بیلت یا شمشال

بیلت یا شمشال که در بیان علمی به آن CCM می‌گویند، مقطعی مربعی یا دایره‌ای توپر است که سطح مقطعی کمتر از ۲۳۰ سانتی‌متر مربع دارد. این محصولات به عنوان ماده اولیه برای ساخت مقاطع طویل مثل میلگرد، تسمه، سیم و … استفاده می‌‌شوند. بیلت‌ها در رده‌های مختلف 3sp و 5sp تولید می‌شوند. نوع اول شکل پذیری بالایی داشته و در مقابل کشش، خمش و پیچش انعطاف پذیر است اما نوع دوم انعطاف پذیر نیست و همین کاربردهای این دو را از هم جدا می‌کند.

بلوم یا شمشه

بلوم، شمشه یا شمش فابریک، شبیه به بیلت است و تنها تفاوت آن این است که سطح مقطعی بزرگتر از ۲۳۰ سانتی‌متر مربع دارد. از این محصول به عنوان ماده اولیه برای ساخت مقاطعی چون تیرآهن، قوطی، ناودانی ، نبشی، سپری، میلگرد، ریل و … استفاده می‌شود.

تختال یا اسلب

تختال (Slab) یک مقطع فلزی مستطیلی است که ابعادی برابر با ۱۲×۱.۲۵ متر و با ضخامت ۲۳۰ میلی‌متر دارد. این محصول به عنوان ماده اولیه در ساخت ورق فولادی، صفحات فولادی، لوله های درزدار و … استفاده می‌شود. تختال به دو روش مستقیم از ریخته‌گری پیوسته و یا غیر مستقیم از طریق نورد گرم شمش به تولید می‌رسد.  کویل یا کلاف ورق کویل ورق نورد گرم و یا کلاف ورق، از اصطلاحاتی است که بسیار شنیده می‌شود. برای حمل و نقل آسان ورق‌های فولادی آن‌ها را به وسیله دستگاه تنشن ریل و به دو روش کلاف پیچی سطحی و کلاف پیچی مرکزی، رول می‌کنند. به این رول‌های ورق، کویل یا کلاف می‌گویند. این روش اقتصادی‌ترین و ساده‌ترین روش برای انتقال و نگهداری ورق است. به همین دلیل در بسته بندی همه‌ی ورق‌های فولادی،آلومینیومی، کاغذی، پلیمری و… استفاده می‌شود.

ورق فابریک

ورق فابریک همانطور که از نامش پیداست، بدون برش خوردن به مشتری تحویل داده می‌شود. این ورق‌ها در کارخانه با ابعاد مشخصی تولید می‌شوند، به همین دلیل ابعاد دقیقی دارند و چون برش داده نمی‌شوند، دارای لبه‌های صاف و تمیزی هستند. بندیل (bundle ) نوعی بسته بندی برای محصولاتی مثل میلگرد، لوله‌های بسیار نازک و شمش است. یک نوار فلزی یا پلاستیکی به دور تعداد مشخصی  از این محصولات که قطر و طول و ویژگی‌های مکانیکی یکسانی دارند پیچیده می‌شود و یک بندیل را به وجود می‌آورند. وابسته به نوع محصول، سایز و اندازه و کارخانه تولیدکننده، هر بندیل وزن و تعداد شاخه مخصوص به خود را دارد. معمولا بندیل‌ها وزنی بین ۲ تا ۵.۵ تن دارند. برای آن که بدانید هر بندیل چند شاخه دارد، باید وزن کل را به وزن هر شاخه تقسیم کنید.

پروفیل

این کلمه در لغت به معنای نیم‌رخ و در صنعت به معنای مقطع ثابت و طول زیاد است. در اصل همه مقاطع فلزی مثل میلگرد، تیرآهن، لوله، نبشی و … یک پروفیل محسوب می‌شوند. اما در صنعت فولاد، قوطی‌ها، لوله‌های فلزی، پروفیل Z، پروفیل‌های در و پنجره و … را به عنوان قوطی ستونی یا قوطی پروفیل جز مقاطع فولادی سبک توخالی است که سطح مقطع مربع یا مستطیل دارد و سطح مقطع در طول پروفیل تغییر نمی‌کند و ثابت است. کاربرد قوطی ستونی در بخش‌های مختلف صنعت دیده می شود و استفاده از متریال‌های مختلف در ساخت آن‌ها، گستردگیشان را در صنعت افزایش داده است. در ادامه به توضیح انواع قوطی ستونی با متریال‌های مختلف، روش ساخت آن‌ها و کاربردهایشان می‌پردازیم. با آی فولاد همراه باشید.

کاربرد قوطی پروفیل در صنعت چیست؟

از موارد کاربرد قوطی ستونی می‌توان به ساخت مبلمان، تجهیزات پزشکی، تجهیزات شهری مانند صندلی نیمکت پل های عابر پیاده و هوایی، ساخت نمای ساختمان و برای ساخت سقف و دیوار سوله اشاره کرد. استفاده از قوطی در ساختمان سازی مزایای قابل توجهی دارند، به دلیل توخالی بودن قوطی ها وزن کمتری دارند و باعث صرقه اقتصادی می‌شود. از طرف دیگر به دلیل سبکی به هنگام وقوع زلزله تحت تاثیر نیروی کمتری قرار می گیرد و هم چنین نسبت به وزن کم خود مقاومت خوبی دارد و در مقابل پیچش استحکام خوبی از خود نشان می‌دهد. قوطی ستونی به طور گسترده‌ای در ساخت قاب‌های سبک در تعداد زیادی از صنایع استفاده می‌شود. ترکیب انعطاف پذیری ساختار جعبه با مقاومت ، شکل پذیری و قابلیت انعطاف پذیری فولاد،

قوطی ستونی فولاد کم کربن

در قوطی فولادی میزان کم کربن آن ، شکل گیری آن را بسیار آسان تر و در نتیجه همه کاره تر می‌کند. بسیار پذیرای برش ، سوراخکاری و ، مکمل انواع پروژه های بخش استفاده می‌شود. از مزایای آن می‌توان به شکل پذیری راحت، قابلیت خوب جوشکاری، بازیافت مطلوب اشاره کرد. کاربرد قوطی ستونی فولادی در موارد زیر کاربرد دارند: از مزایای قوطی ستونی آلومینیومی می‌توان به وزن کم و استحکام بالا، مقاومت خوب در برابر خوردگی و مناسب برای استفاده در فضای باز اشاره کرد.

  • قابها
  • ساختارهای نیمه دائمی قوی
  • نرده ها
  • تریلر

قوطی ستونی آلومینیومی

طول مقاطع قوطی برای تعدادی از کاربردهای ساخت کلی و ساخت قاب مفید است. به دلیل ویژگی های منحصر به فردی که به عنوان ماده غیر آهنی ارائه می‌دهد ، آلومینیوم اغلب ماده ترجیحی بر فولاد است. برخلاف فولاد ، آلومینیوم فاقد آهن است و این به این معنی است که فلزی غیر مغناطیسی ، سبک و مقاوم در برابر خوردگی است و کاملاً مقاوم است. آلومینیوم به راحتی ساخته می‌شود و می‌تواند بدون شکستن درمان شود و این سهولت در دست زدن باعث می‌شود که بخش جعبه آلومینیوم برای تعدادی از پروژه ها بسیار متنوع باشد. علاوه بر عملکرد بالا ، به طور گسترده‌ای نیز بازیافت می‌شود و اجازه انتشار شعله در سطح آن را نخواهد داد. قوطی ستونی علاوه بر ساخت کلی و ساخت قاب ، برای ایجاد نرده در محیط های خانگی و تجاری نیز مفید است. قوطی ستونی آلومینیومی در موارد زیر کاربرد دارند:

  • قابها
  • نرده ها
  • قابها
  • ساختارهای نیمه دائمی
  • قفس

قوطی ستونی گالوانیزه

یکی از انواع قوطی پروفیل های پر استقبال در بازار قوطی گالوانیزه می‌باشد. با انجام عملیات گالوانیزاسیون بر روی این محصولات عمرکاری قطعات به دلیل مقاومت بیشتر به خوردگی کاربرد آن را در سازه‌ها افزایش داده است. در کارگاه های صنعتی قوطی پروفیل را بعد از ساخت در حمام مذاب آلیاژ روی غوطه ور ساخته و پس از گذشت مدت زمان معینی پروفیل گالوانیزه شده را از پروسه خارج می‌کنند. میزان ضخامت و کیفیت پوشش گالوانیزه متغیر بوده و بستگی به تولید کننده دارد. درکنار این مقاله، مطالعه به شما پیشنهاد می‌شود.

روش ساخت قوطی ستونی

برای ساخت این مقاطع از ورق فولادی استفاده می‌شود که طبق فرایندهای خمکاری و برشکاری طبق استاندارد های JIS G3466 و DIN 2395 تولید می‌شوند. برای ساخت از روش های مستقیم، غیرمستقیم و دوتکه تحت نورد سرد یا گرم استفاده می‌شود. نورد سرد باعث تولید قطعات با پرداخت سطحی خوب و ابعاد دقیق تر خواهد شد و نورد گرم باعث تولید قطعات با کیفیت بالاتری خواهد شد. پس از تولید به یکی از روش‌ها محصول نهایی تحت کنترل نهایی قرار گرفته تا محصول از لحاظ کیفیت مورد بررسی قرار گیرد، سپس بسته بندی شده و به بازار ارائه می‌شود.

به این ترتیب محصولی به صورت شاخه های توخالی به شکل مربع و مستطیل ساخته می‌شود.  در این قسمت به روش های تولید پرداخته می‌شود: تولید قوطی به روش مستقیم در تولید قوطی به روش مستقیم، کلاف ورق را در ابعاد مورد نظر برش زده و در شرایط کارگاهی ورق هایی که تا پیش از این به صورت رول بوده اند را صاف می‌کنند، سپس ورق فولادی به شکل زاویه‌دار و قوطی فرم‌دهی می‌شود. برای این کار ابتدا دو گوشه انتهایی ورق فرم داده شده و در مراحل بعدی  اضلاع دیگر قوطی فرم مناسب را به خود می‌گیرند.

در نهایت درز موجود میان دو سر ورق به یکدیگر جوش داده می‌شوند. سایز قوطی ها قابل تغییر بوده و می‌توان در مراحل نهایی با عبور از دستگاههای مخصوص سایز آن را تغییر داد. تولید قوطی به روش غیرمستقیم در روش غیرمستقیم، در واقع ابتدا ورق را به نوارهای نازک برش زده و سپس این نوارها را از دستگاه فرمینگ عبور می‌دهند. در دستگاه شکل دهی نوارها به شکل لوله درآمده و درنهایت با عبور از غلتک‌های مخصوص به قوطی تبدیل می‌شوند. تولید قوطی به روش دوتکه در روش دوتکه، ورق صاف با استفاده از دستگاه پرس به شکلی شبیه ناودانی درآمده و پس از انطباق، ساق‌هایشان را به یکدیگر جوش می‌دهند تا به قوطی تبدیل شود. برای مطالعه درباره انواع دیگر پروفیل های فولادی، جامع را از دست ندهید.

قیمت قوطی ستونی

آهن رسان قیمت اهن امروز  به نوع ساخت آن و گاهی نیز به نوسانات بازار وابسته است. ورق آهنی به عنوان ماده اولیه آن اگر قیمتی بالا داشته باشد، قیمت این کالا هم افزایش خواهد داشت. همچنین خدمات نورد سرد که برای ساخت این پروفیل استفاده می‌شود در قیمت نهایی آن بسیار تاثیرگذار است. همچنین در بخش نظرات می‌توانید سوالات خود را پیرامون قوطی ستونی بنویسید تا کارشناسان آی فولاد در کوتاه ترین زمان ممکن به شما پاسخ دهند. پروفیل می‌شناسند.

لیلا بنی نعمتی

من لیلا هستم، خبرنگاری که با نگاهی به آینده، مسائل امروز را تحلیل می‌کنم. در این سایت، با بررسی روندهای اجتماعی و اقتصادی، به دنبال درک بهتر چالش‌ها و فرصت‌های پیش روی جامعه در آینده هستم.
دکمه بازگشت به بالا