اقتصادیعمومیکسب و کار ایرانیان

راهکارهایی برای ایجاد امنیت منزل مسکونی

عناوین نوشته پنهان سازی عناوین
1 اقدامات اولیه برای ایجاد امنیت بیشتر در منزل مسکونی

اقدامات اولیه برای ایجاد امنیت بیشتر در منزل مسکونی

تحقیق در مورد جرایم محلی

اول از همه باید بدانید که طراحی داخلی منزل همه چیز به محل زندگی شما باز می‌گردد. پس قبل از اینکه در مورد مکان خانه جدید خود تصمیم بگیرید، بهتر است که در مورد میزان جرایم روی داده در منطقه مورد نظر تحقیق کنید و با ساکنان منطقه صحبت نمایید تا ببینید چه اتفاقاتی در این منطقه رخ داده است و با همسایگان، پلیس و صاحبان مشاغل محلی صحبت کنید و قبل از ورود به نقطه مورد نظر اطلاعات بیشتری در مورد محله کسب نمایید.

 بررسی نورپردازی آپارتمان

ساختمان ها و مجتمع‌های آپارتمانی غالباً دارای نقاط کور تاریک و ناامنی هستند که همین امر باعث می‌شود برای افراد شروری که می‌خواهند در اطراف ساختمان‌ها پرسه بزنند فضای مناسبی فراهم شود. پس حتماً تحقیق کنید تا ببینید که نقاط کور ساختمان‌تان امن هستند یا نه.

طراحی داخلی رستوران تهران: ببینید که آیا راهروها، پارکینگ‌ها، انباری‌ها، مناطق مدیریت پسماند، راه پله‌ها، اتاق‌های رختشویی، صندوق پستی و سایر مناطق مشترک دارای و چراغ‌های روشنایی مناسبی هستند یا خیر. در صورت امکان، یکی از دوستان‌تان را با خود ببرید و در شب محیط ساختمان را بررسی کنید تا ببینید که آیا منطقه موردنظر دارای چراغ‌های سنسور حرکتی است یا خیر.

توجه به مراقبتهای عمومی

طراحی نمای داخلی ساختمان اداری: چیزهای کوچکی مانند لامپ‌های سوخته، رنگ‌های وارفته و یا شیرهای نشتی‌دار ممکن است مسایل کوچکی به نظر بیایند، اما می‌توانند نشان دهنده صاحب خانه بی دقتی باشند که به خانه اش توجهی ندارد. قطعاً شما نمی‌خواهید که با مشکلات امنیتی بزرگی مانند یک قفل یا پنجره شکسته که باید برای تعمیرشان هفته‌ها صبر کنید مواجه شوید.

شما می‌توانید به محض ورود به ساختمان یا مجتمع با جستجوی نشانه‌هایی مانند نرده‌های شکسته، درب و پنجره‌های آسیب دیده و رنگ‌های ورآمده، امنیت آپارتمان را ارزیابی کنید.

بررسی ورودی ها

اولین خطوط دفاعی امنیت خانه شما ورودی‌ها هستند، این امر هم برای آپارتمان شخصی شما و هم برای ساختمان یا مجتمع ویلایی‌تان صدق می‌کند. تمام ورودی‌ها را بررسی کنید تا ببینید که آیا دارای قفل‌های ایمنی هستند و از اقدامات امنیتی بیشتری مانند چشمی، قفل‌های زنجیردار، کلیدهای کددار، دوربین ها و بازکردن قفل از راه دور بهره می‌برند یا خیر.

از مدیریت ساختمان بپرسید که چند بار می‌توانید قفل‌ها و قفل‌های کددار را تغییر دهید چراکه قطعاً نمی‌خواهید مستأجر قبلی باز هم به آپارتمان‌تان دسترسی داشته باشد.

امنیت خانه های حیاط دار |امنیت خانه های ویلایی

بررسی پنجره ها و قفل درب

اگر درب ها خط اول دفاعی هستند، پنجره‌ها دومین خطوط دفاعی به حساب می آیند. ببینید که آیا پنجره‌های‌تان به خوبی قفل می‌شوند؟ این امر به خصوص زمانی مهم است که در طبقه همکف زندگی می‌کنید.

طمینان حاصل کنید که پنجره‌های‌تان از بیرون امن هستند و سعی کنید مانند سارق فکر کنید؛ آیا می‌توانید از طریق پنجره‌های خانه‌تان وارد آپارتمان خود شوید؟ همچنین مراقب پنجره ای که در نزدیکی قفل درب قرار دارد باشید، زیرا متجاوزین می‌توانند به راحتی پنجره را شکسته و به قفل درب دسترسی پیدا کنند.

خروجیهای اضطراری را در نظر بگیرید

همانطور که حصول اطمینان از امنیت آپارتمان در مقابل سرقت مهم است، امنیت و امکان  بیرون آمدن از ساختمان در مواقع اضطراری نیز اهمیت دارد. به دنبال برنامه‌های فرار از آتش باشید و اگر به سطح زمین نزدیک هستید، ببینید که پنجره‌های شما به راحتی باز می‌شوند یا خیر. ردیاب‌های دود و مونوکسید کربن را نیز بررسی کنید. مطمئن شوید که نردبان‌های فرار از آتش در جای درستی قرار دارند و سارقین نمی‌توانند از آنها برای ورود به آپارتمان شما استفاده نمایند.

چک لیست کامل بررسی ایمنی و امنیت منزل

مهم نیست که در چه زمانی مشغول مطالعه این مقاله هستید، نزدیک تعطیلات عید یا اواسط تابستان یا اوایل مهر. شما در هر زمانی به خوبی می‌توانید اهمیت محافظت از اموال و دارایی‌هایتان را درک کنید و لذا باید همواره آماده رویارویی با مواقع اضطراری باشید.

برای اینکه بتوانید چک لیست ارزیابی امنیت منزل را سریع‌تر بیاموزید، تلاش کرده‌ایم این موارد را به صورت سؤالی مطرح کنیم تا ذهن شما بهتر درگیر این موارد شود و به پاسخ روشن‌تری دست یابید. سعی کنید تا حد امکان تمام این موارد را بررسی کنید تا سطح امنیت خانه خود را افزایش دهید.

آیا هیچ یک از اشیاء باارزش منزلتان از درون خیابان قابل مشاهده هستند؟

تقریباً 75 درصد از کل دزدی‌ها توسط سارقین منازل انجام می‌شود. اگر اشیاء با ارزش منزل شما از خیابان قابل مشاهده هستند، پس حتماً سارقین را به سوی خود جذب خواهید کرد. سارقان به دیدزن پنجره‌ها مشهور هستند، بنابراین به شما پیشنهاد می‌کند تا اشیاء با ارزشی، مانند پول نقد، جواهرات، وسایل الکترونیکی و … را از دیدرس دور نگاه دارید تا امنیت منزل خود را بالا ببرید.

 آیا درب و پنجرههای شما از خیابان یا از سمت منزل همسایگان قابل مشاهده هستند؟

دزدها همیشه به دنبال راه‌هایی برای ورود به خانه شما هستند که از دید عموم دور باشند. بوته‌های قدکشیده می‌توانند درب‌ها و پنجره‌های شما را از دیدرس سایرین پنهان کنند و به آنها کمک کنند تا بدون اینکه همسایگان متوجه شوند وارد خانه‌تان شوند. بوته‌ها را هرس کرده و حتماً از علائم مخصوص حیاط و سیستم‌های عکس‌برداری از پنجره که برای منزل‌تان تهیه شده، برای هشدار به سارقان احتمالی استفاده کنید.

 آیا دربهای منزل شما از چوب ساخته شدهاند یا فلزی هستند؟

بیشترین خطر برای امنیت منزل شما از ناحیه درب های ورودی است. تقریباً یک سوم سارقین از درب جلو وارد خانه می‌شوند. درهای چوبی قدیمی یا توخالی را می‌توان در عرض چند ثانیه با لگد شکست. بنابراین بهتر است با نصب درب‌های چوبی محکم و یا درب‌های فلزی و حتی درب های ضد سرفت به امنیت خانه خود کمک کنید.

 آیا ورودی و مسیر منتهی به خانه شما در شب به خوبی روشن است یا خیر؟

یک ورودی یا یک مسیر پیاده‌روی تاریک نه تنها امن نیست، بلکه راه را نیز برای سارقین باز می‌کند. پیشنهاد می‌کنیم از نورپردازی‌های مخصوص محوطه برای روشن نگاه داشتن قسمت بیرونی خانه خود استفاده کنید. برخی از ارائه دهندگان سیستم‌های ایمنی برنامه‌هایی را ارائه می‌دهند که به شما این امکان را می‌دهند تا روشنایی منزل خود را از طریق تلفن هوشمند خود کنترل کنید.

 آیا پلاک خانه شما از خیابان به وضوح قابل مشاهده است؟

وقتی شرایط اورژانسی خاصی به وجود می آید، هر ثانیه از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین شما باید مطمئن شوید که پلیس، آتش نشانی ویا امدادگران می‌توانند به سرعت خانه شما را پیدا کنند. بنابراین پلاک خانه خود را به صورت فصلی چک کنید تا اطمینان حاصل کنید که پلاک خان‌هتان توسط پوشش گیاهی محو نشده و یا چیزی مانع از دیده شدن آن نمی‌شود. همانطور که متوجه شده‌اید بعضی موارد کوچک و دور از ذهن هم می‌تواند در امنیت منزل شما دخیل باشد.

 آیا میتوانید بدون اینکه در را باز کنید، کسی را که به دم درب منزلتان آمده ببینید؟

باز کردن درب خانه بدون آنکه بدانید چه کسی پشت در است می‌تواند وحشتناک و خطرناک باشد. ما همواره از صاحبان خانه می‌خواهیم تا یک درب با کیفیت را که مجهز به چشمی است خریداری نمایند. اگر در حال حاضر یک درب باکیفیت دارید که چشمی ندارد، می‌توانید یک چشمی خریداری کرده و آن را بر روی  درب خود نصب کنید. چشمی‌های عمیق زاویه دید بهتری را برایتان فراهم خواهند آورد زیرا آنها بیشترین وسعت دید را ارائه می‌دهند. همچنین استفاده از نیز کمک شایانی به تأمین امنیت خانه شما خواهد کرد.

آیا در صورت قطع شدن سیمهای تلفن میتوانید از تلفن همراه استفاده کنید؟

آیا می‌دانستید قطع کردن سیم های برق و تلفن از اقدامات معمول بسیاری از سارقین است و با همین حرکت می‌توانند امنیت منزل شما را تا حد زیادی به خطر بیاندازند؟ بنابراین حتی اگر از تلفن همراه به عنوان وسیله اصلی ارتباطی خود استفاده نمی‌کنید، داشتن یک تلفن همراه برای افزایش امنیت‌تان بسیار مهم است. برخی از مجرمان خطوط تلفن را قبل از ورود به خانه قطع می‌کنند، بنابراین داشتن تلفن همراه برای تماس با پلیس می‌تواند به نفع شما تمام شود.

  آیا شما همسایه ای دارید که کلیدهای اضافی خانه شما را داشته باشد؟

اینکه کلید یدک خانه خود را به همسایه‌گانتان بسپارید برای ورود به منزل در مواقع اضطراری ایده بسیار خوبی است. فقط مطمئن شوید که کلیدهایتان را به همسایه ای بسپارید که می‌توانید به او اعتماد کنید. در غیر اینصورت بابت هر پیشامدی باید خودتان را سرزنش کنید.

 آیا هنگام مسافرت همه نامههای خود را در اداره پست نگه میدارید؟

موارد خاصی وجود دارد که سارقین در هنگام انتخاب خانه مورد نظرشان آنها را مد نظر قرار می‌دهند. صندوق پستی سرریز از نامه یکی از آن‌هاست. اگر می‌خواهید برای مدت زمان طولانی ای در سفر باشید، از اداره پست بخواهید تا نامه‌های شما را نزد خود نگاه دارد و یا آدرس همسایه یا یکی از اقوامتان را در اختیار اداره پست قرار دهید.

چراکه در غیراینصورت تمام نامه ها به صندوق پستی دم درب ورودی شما انداخته شده و فرصت خوبی برای سارقین است تا از نبود شما مطلع شوند. حتی ممکن است با دسترسی به محتوای نامه ها از جزئیات خصوصی بیشتری از شما هم اطلاع یابند و میزان خسارتی که ممکن است به شما وارد کنند را بیشتر نماید. گاهی امنیت منزل شما با موارد کوچکی از این قبیل به خطر می‌افتد.

 آیا در شرایط اضطراری هیچ برنامه فرار اضطراری ای دارید؟

سارقینی که در تلاش هستند تا وارد خانه شوند، بدترین کابوس هر صاحب خانه ای هستند. شما هرگز نمی‌توانید نسبت به این موضوع بی توجه باشید، بنابراین یک یا دو بار در سال برنامه فرار اضطراری را با خانواده خود تمرین کنید تا اطمینان حاصل کنید که همه افراد در صورت بروز چنین شرایطی از آمادگی کافی برخوردار هستند. بنابراین همواره باید برای شرایطی که امکان حفظ امنیت منزل وجود ندارد، حداقل بتوانید امنیت جانی اعضای خانواده را تأمین کنید حتی اگر تنها راه‌حل شما فرار باشد

دکمه بازگشت به بالا