اقتصادیعمومیکسب و کار ایرانیان

ساختار شکست ساختمان مسکونی بتنی

ساختار شکست یا ساختار شکست کار چیست؟

بر اساس کتاب (PMBOK) چاپ شده در موسسه مدیریت پروژه (project management institute) که در زمینه برگزاری کنفرانس‌ها، صدور مدارک، انتشار مطلب، مقاله و استانداردهای رشته مدیریت پروژه فعالیت می‌کند، ساختار شکست کار در واقع یک تقسیم بندی دارای سلسله مراتب و مبتنی بر تحویل شدنی‌ها، از فعالیت‌هایی که تیم پروژه برای رسیدن به اهداف پروژه انجام می‌دهد، است.

چرا باید از ساختار شکست کار استفاده کنیم؟

طراحی داخلی خانه برای اینکه ما یک حجم بزرگ کار و اطلاعات را به قطعات کوچک تبدیل کنیم و آن را قابل فهم کنیم نیاز به نمایش آن اطلاعات به یک شکل استاندارد داریم. شکست کار به ما یک دید منطقی و قابل فهم و قبول می‌دهد و برآورد از مدت زمان کل اجرا، هزینه‌های کل و تک‌تک فعالیت‌های پروژه را ممکن می‌سازد. علاوه بر این اختصاص دادن منابع و مسئولیت‌ها نیز در ساختار شکست کار امکان پذیر است.

طراحی و دکوراسیون داخلی رستوران با داشتن فعالیت‌ها، یکی از مهم‌ترین منابع برای بررسی ریسک‌ها و خطراتی که در پروژه با آن مواجه هستیم را خواهیم داشت. ساختار شکست کار حجم واقعی کار، نه کم و نه زیاد را به ما نشان می‌دهد و به ما می‌گوید چه کاری باید انجام دهیم و چه کاری نباید انجام دهیم. در نهایت با استفاده از یک ساختار شکست کار می‌توانید بهتر و راحت‌تر یک پروژه را مدیریت و راهنمایی کنید.

چرا ساختار شکست کار مهم است؟

طراحی داخلی شرکت اداری با نوشتن ساختار شکست کار کل فعالیت‌هایی که باید انجام دهیم با این برنامه شرح داده می‌شود و با شرح فعالیت‌ها می‌توانیم برنامه ریزی انجام دهیم. سپس هزینه‌های مورد نیاز پروژه را تخمین زده و مدیریت هزینه‌ها را پیش بگیریم. با کار در حین اجرای کار عملکرد و درصد پیشرفت کار قابل مقایسه خواهد بود و هر قسمت از فعالیت‌ها را می‌توان به مسئول خاصی واگذار کرد و با برنامه زمان بندی تک‌تک فعالیت‌ها و مدیریت زمان که در قبل ذکر شد را می‌توان اجرا کرد.

ساختار شکست کار در چه پروژههایی کاربرد دارد؟

به طور کلی هر پروژه‌ای برای پیشرفت و رسیدن به اهدافش نیازمند مدیریت بی‌نقص است و مدیریت بی‌نقص نیز بدون شکست کار تقریباً غیر ممکن است. از آنجایی که اقتصاد در جامعه ایران محدود است و معمولاً نقش مدیریت در جایگاه واقعی خود نیست و توسط افراد صلاحیت‌دار ایفا نمی‌شود. استفاده از ساختار شکست کار تنها در شرکت‌های خصوصی در حوزه مسکن، نفت، تحقیقات آزمایشگاهی، دانشگاهی و … رواج دارد؛ ولی در همه امور استفاده کرد. برگزاری یک کنسرت، جشن، همایش، جشن عروسی، راه‌اندازی یک وب سایت، انجام امور خانه و … می‌توان از ساختار شکست کار استفاده کرد. در این مقاله به استفاده از ساختار شکست در پروژه‌های عمرانی و به طور ویژه ساختار شکست ساختمان بتنی پرداخته خواهد شد.

تهیه ساختار شکست ساختمان بتنی

همان‌طور که گفته شد، در ساختار شکست حجم بزرگی از اطلاعات و کارها به قطعات کوچک‌تر تقسیم می‌شود تا مدیریت آن‌ها ساده‌تر شود. با ایجاد ساختار شکست کار، تمام فعالیت‌ها شرح داده می‌شود که در این مورد، در ساختار شکست ساختمان بتنی تمامی فعالیت‌ها از ابتدای شروع فعالیت مانند گودبرداری، پایدارسازی گود، اجری فونداسیون، سفت کاری، نازک کاری، اجرای تأسیسات و … در یک سطح شرح داده خواهد شد و به این فعالیت‌ها به صورت جزئی‌تر نیز پرداخته خواهد شد. به طور مثال برای سطح بعدی در اجرای فونداسیون، نوع آن، متریال مورد نیاز آن، مقدار متریال، هزینه خرید و اجرای آن و … شرح داده خواهد شد و برای هر فعالیت ریز فعالیت‌ها در نظر گرفته خواهد شد.

همان‌طور که توضیح داده شد، تهیه ساختار شکست ساختمان بتنی دارای جزئیات زیادی است و با بالا رفتن متراژ زمین، تعداد طبقات، امکاناتی که برای ساختمان در نظر گرفته می‌شود، این جزئیات بیشتر و بیشتر خواهد شد و ریز فعالیت‌ها بیشتر می‌شوند و به طبع تهیه ساختار شکست کار و مدیریت پروژه روند ساخت ساختمان بتنی و رسیدن به هدف دشوارتر خواهد شد و هزینه‌ها بالا خواهند رفت.

تهیه ساختار شکست ساختمان بتنی به صورت آنلاین

یک مدیر پروژه با قبول مسئولیت یک پروژه ساختمانی که در اینجا ساختمان بتنی است، در ابتدای کار باید مستنداتی که ساختار شکست کار است به کارفرما یا مالک ارائه دهد. همان‌طور که گفته شد تهیه ساختار شکست کار، امری دشوار و نیازمند تخصص و تجربه بالایی دارد؛ اما اگر در حوزه مدیریت پروژه تازه کار هستید و یا علاقه‌مند به ورود به این حوزه هستید و سختی‌های کار را مانعی برای پیشرفت می‌بینید. اگر مالک یک ملک هستید و قصد ورود به ساخت و ساز دارید و با مدیریت پروژه، تهیه ساختار شکست کار و … آشنایی ندارید، می‌توانید از وب سایت‌هایی مانند متری چند که در این زمینه فعالیت دارند، استفاده کنید.

جدول درصد پیشرفت فیزیکی ساختمان در سازمان برنامه |جدول ساختار شکست ساختمان بتنی اکسل

تهیه ساختار شکست ساختمان بتنی در متری چند

البته بیشتر این وب سایت‌ها با استخدام یک متخصص کنترل و مدیریت پروژه اقدام به این کار می‌کنند که هزینه بالایی دارد و در واقع تفاوتی ایجاد نمی‌کند که یک مدیر کنترل پروژه استخدام کنید یا از این وب سایت‌ها استفاده کنید و هزینه آن تقریباً یکسان خواهد بود. با پیشرفت تکنولوژی در زمینه وب، وب سایت‌هایی به وجود آمده‌اند که ساختار شکست کار را به صورت آنلاین تهیه می‌کنند. از این دست وب سایت‌ها می‌توان به متری چند اشاره کرد.

در وب سایت متری چند نیاز به حضور یک متخصص در پس زمینه برای تهیه ساختار شکست کار نیست. سیستم هوشمند ساختمانی متری چند می‌تواند بدون نیاز به متخصص مدیر پروژه با استفاده از الگوریتم‌هایی که برای آن نوشته شده است. در کمترین زمان ساختار شکست کار ساختمان بتنی، فلزی یا هر سازه دیگری بپردازد و دقیق‌ترین تخمین‌ها را از برآورد هزینه ساخت به شما ارائه دهد

دکمه بازگشت به بالا