جامعهکسب و کار ایرانیان

دلایل هنگ کردن تلگرام و بالا نیامدن تلگرام چیست ؟

آموزش رفع هنگی تلگرام | رفع مشکل توقف تلگرام

در تماس های دریافتی ، تماس های زیادی از کاربران عزیز داشتیم که از هنگ کردن تلگرام پس از دانلود تلگرام طلایی شکایت داشتند و قادر به دیدن عکس ها و فیلم های ارسالی در نبودند و فقط می توانستند  پیام های متنی در تلگرام خود را ببینند. بسیاری از این کاربران تصور می کردند که مشکل می تواند ناشی از سرعت پایین اینترنت باشد که این تصور کاملا اشتباه است. با توجه به فراگیر بودن این مسئله در این مقاله قصد دارد به مسئله هنگ کردن تلگرام و کرش دیتا تلگرام پرداخته و دلایل و راه حل های این مسئله را مورد بررسی قرار دهد.

” برای رفع مشکل هنگ کردن تلگرام نیازی به آپدیت و نصب دوباره تلگرام، فکتوری ریست و فلش نیست. “

تلگرام طلایی ۱۴۰۰ |دانلود تلگرام طلایی با لینک مستقیم

چرا تلگرام هنگ می کند و لود نمی شود ؟

دلیل اول: مهم ترین دلیل هنگ کردن تلگرام، مسئله کش در تلگرام است. تصاویر و ویدئوهایی که شما در گروه ها و کانال های مختلف در طول روز دریافت می کنید در حافظه گوشی شما ذخیره می شوند و هرچه تعداد این گروه ها و کانال ها بیشتر باشد به همان میزان تعداد این تصاویر و ویدئوها بیشتر خواهد بود. بسیاری از کاربران در تنظیمات گوشی خود گزینه Save to gallery را غیر فعال کرده اند و تصور می کنند که با این کار مانع از ذخیره تصاویر و ویدئوها در حافظه گوشی خود شده اند که این طور نیست و حتی با غیر فعال بودن این گزینه تمامی تصاویر و فایل های دریافتی در و در حافظه گوشی شما ذخیره شده اند و این به معنی حافظه نهان یا کش در تلگرام است.

دلیل دوم: کافی نبودن حافظه داخلی گوشی ممکن است باعث هنگ کردن تلگرام شود. در صورتی که حافظه داخلی گوشی پر شده باشد هیچ فایلی قابل دانلود شدن در حافظه نیست و به همین دلیل فایل باز نخواهد شد. برای اینکه از وضعیت حافظه داخلی گوشی خود آگاهی داشته باشید  در قسمت تنظیمات گوشی خود (Settings) وارد قسمت Storage شوید و در صورتیکه حافظه گوشی شما پر شده فایل های غیر ضروری را از حافظه گوشی خود پاک کنید.

دلیل سوم: دلیل سومی که می تواند باعث باز نشدن تلگرام و یا هنگ کردن تلگرام شود اختلال IP است. شما می توانید با استفاده از برنامه های تغییر IP بفهمید که آیا این مشکل به ارتباط اینترنتی شما وابسته است یا خیر.

کرش دیتا (Crash Data) در تلگرام چیست ؟

هر نرم افزار دارای حافظه نهان به نام کش (Cache) است. در صورتی که این حافظه پر شده باشد و پردازنده گوشی شما هم ضعیف باشد این امر باعث هنگ کردن تلگرام شما می شود که به اصطلاح به آن کرش دیتا تلگرام گفته می شود.

” مشکل اختلال IP متخص کاربران ایرانی نیست و از نقاط مختلف دنیا این مشکل به تلگرام گزارش شده است.

رفع مشکل هنگ کردن تلگرام و بالا نیامدن آن

سه روش برای رفع مشکل هنگ کردن تلگرام و بالا نیامدن آن در سایت رسمی تلگرام  وجود دارد.

روش اول: حذف کردن فایل های کش به صورت اتوماتیک از طریق تلگرام
ابتدا را اجرا کنید و از قسمت تنظیمات آن یا Settings وارد قسمت Data and Storage شده و سپس وارد بخش Storage Usage شوید. پنجره ای شامل سه بخش Keep Media، Clear Cach و Local Database باز می شود.

– گزینه Keep Media : به صورت پیشفرض همیشه روی Forever قرار دارد. در صورتی که شما آن را بر روی یک هفته یا یک ماه قرار دهید فایل های کش بعد از زمان تعیین شده پاک می شوند.
– گزینه Clear Cache : در صورت انتخاب این گزینه تمام فایل های کش به نمایش در می آیند. اگر همه تیک ها را فعال کنید همه فایل های کش پاک می شوند. هر کدام از فایل های کش که مایلید باقی بماند و حذف نشود باید تیک آن را بردارید و آن گزینه را غیر فعال کنید.
– گزینه Local Database : برای پاک کردن تمام متن های چت شماست. هنگام کار با این گزینه دقت زیادی کنید چون با انتخاب این گزینه تمام چت های شما به صورت یکجا پاک خواهد شد.

روش دوم: روش دستی حذف فایل های کش
در این روش وارد فولدر دیتای تلگرام در حافظه گوشی شده و به صورت دستی پوشه کش را حذف می کنیم. به این منظور:
به حافظه داخلی گوشی رفته و وارد پوشه Android شوید سپس وارد پوشه دیتا شوید. برای  دستیابی به پوشه دیتای تلگرام وارد پوشه org.telegram.messenger شده و پوشه Cache  موجود در آن را حذف کنید. حذف این پوشه ممکن است مدتی به طول بینجامد.

روش سوم: حذف کش برنامه به طور مستقیم و از طریق پنل مدیریت برنامه ها. برای این منظور وارد قسمت تنظیمات گوشی شده و سپس وارد قسمت Apps شوید.

Telegram را در لیست برنامه های نصب شده در گوشی خود پیدا کنید و پس از وارد شدن به بخش مدیریت آن صبر کنید تا گزینه Clear Cache فعال شودو بعد از فعال شدن این گزینه روی آن کلیک کنید و اقدام به حذف حافظه تلگرام کنید.

سوالات متداول

1- در حافظه کش تلگرامم چند گیگ فایل دارم که به آن ها نیاز دارم. چگونه بدون حذف آن ها مشکل هنگ کردن تلگرام را برطرف کنم؟

هنگامی که کش تلگرام را پاک می کنید اطلاعات تلگرام مثل عکس و فیلم ها به طور کامل پاک نمی شوند و فقط با هر بار مراجعه به آن ها نیاز است مجدد دانلودشان کنید.

2- دلایل هنگ کردن تلگرام و بالا نیامدن تلگرام چیست ؟

1-پر بودن حافظه  کش در تلگرام    2-کافی نبودن حافظه داخلی گوشی     3-اختلال IP

3- چطور مشکل هنگ کردن تلگرام و بالا نیامدن تلگرام را حل کنم ؟

روش اول: حذف کردن فایل های کش به صورت اتوماتیک از طریق تلگرام

روش دوم: روش دستی حذف فایل های کش

 روش سوم: حذف کش برنامه به طور مستقیم و از طریق پنل مدیریت برنامه ها.

تلگرام یک پیام رسان محبوب در سطح جهان می باشد که عضوی از زندگی همه ی ما شده است و برای ارسال انواع فایل ها برای دیگران از آن استفاده می کنیم. اما یک مشکل که بیشتر کاربران با آن مواجه هستند مشکل متوقف شدن تلگرام است. تعدادی از کاربران از طریق تلگرام کسب درآمد هم دارند که هنگ کردن و متوقف شدن تلگرام باعث بروز خساراتی به آن ها نیز می شود. عده ای دلیل این هنگی تلگرام را سرعت پایین اینترنت خود می دانند که این موضوع ربطی به هنگ کردن تلگرام ندارد. به دلیل مشکل عمده ی بسیاری از کاربران در این مورد قصد داریم در این مقاله به موضوع رفع مشکل هنگ کردن تلگرام بپردازیم با همراه باشید.

چرا تلگرام هنگ می کند ؟

همانطور که گفتیم بسیاری از کاربران روش رفع مشکل هنگ کردن تلگرام را در متصل شدن به یک اینترنت پر سرعت تر می دانند که این موضوع کاملا اشتباه است و اگر تلگرام شما قفل می کند و فایل ها باز نمی شود منشا دیگری دارد.

همانطور که می دانید تمامی مطالب و فایل های باز شده توسط شما در حافظه کش تلگرام ذخیره می شود. این حافظه باعث می شود تا در مراجعات بعدی شما به فایل های دانلود شده دیگر نیازی به دانلود مجدد نباشد. که این موضوع دلیل اصلی برای هنگ کردن تلگرام شماست. غیر فعال کردن نیز در کمتر پر شدن حافظه کش تلگرام کمک می کند. همچنین باید بدانید که پر شدن حافظه خود گوشی نیز یکی از دلایل اصلی برای هنگ کردن تلگرام است.

اگر فکر می کنید مورد های گفته شده دلیل هنگی تلگرام شما نیست این موضوع به دلیل اختلال آی پی شماست. عده از کاربران گمان می کنند که با آپدیت و یا نصب مجدد تلگرام مشکل متوقف شدن تلگرام بر طرف می شود. اما این موضوع کمکی به شما نمی کند و در رفع مشکل هنگ کردن تلگرام تاثیری ندارد. پیشنهاد می کنیم راه حل های زیر را امتحان کنید.

روش های حل مشکل هنگ کردن تلگرام

پاک کردن کش تلگرام : همانطور که گفتیم یکی از دلایل اصلی برای هنگ کردن تلگرام پر شدن حافظه کش تلگرام است. تمامی مطالبی که در طول روز در تلگرام دریافت می کنید در این حافظه دخیره می شوند. برای پاک کردن حافظه کش تلگرام برنامه را اجرا و وارد بخش Settings شوید. سپس گزینه Data and Storage را انتخاب و وارد بخش Storage Usage شوید.

برای پاک کردن حافظه کش تلگرام گزینه Clear Cach را انتخاب کنید. همچنین در این بخش به کمک گزینه Keep Media می توانید پاک کردن اتوماتیک کش تلگرام را فعال کنید.

پاک کردن حافظه داخلی گوشی : یکی دیگر از دلایل هنگی تلگرام مربوط به پر شدن حافظه ی داخلی گوشی است. با مراجعه به بخش Settings وارد بخش Storage  شوید و فایل های غیر ضروری خود را پاک کنید. برای کشسب اطلاعات بیشتر مقاله ” ” را مطالعه کنید.

استفاده از برنامه تغییر آی پی : اختلال در آی پی شما نیز می تواند باعث هنگ کردن تلگرام شود. پس از یک برنامه تغییر آی پی استفاده کنید.

دکمه بازگشت به بالا