عمومیکسب و کار ایرانیان

چه سبکی را برای ویلای خود انتخاب کنیم؟

با انواع سبک های طراحی ویلا آشنا شوید

اگر قصد ساخت ویلای جدیدی را دارید بهتر است پیش از شروع ساخت ویلا، با انواع سبک های طراحی ویلا آشنا شوید. سبک‌های طراحی ویلا بسیار گسترده هستند و هر کدام از آنها از ویژگی‌های متفاوتی برخوردار می‌باشند. برای همین با شناخت این ویژگی‌ها میتوان بهترین سبک را انتخاب کرده و در ساخت ویلا از آن استفاده کرد. در این مطلب قرار است با انواع سبک‌های طراحی ویلا آشنا شویم و به خصوصیات و ویژگی‌های آنها پی ببریم.

انواع سبک ویلا |سبک سازی ویلا

چگونه سبک و طراحی ویلا را انتخاب کنیم؟

طراحی ویلا نیاز به دانش معماری دارد و باید برای هر بخش آن، یک طراحی مناسب در نظر گرفته شود. همچنین علاوه بر دانش معماری، باید به عوامل دیگری چون شرایط جغرافیایی توجه کرده تا بتوان بر اساس آنها بهترین سبک طراحی ویلا را انتخاب کرد. در اینجا به مهمترین عواملی که باید در انتخاب سبک طراحی ویلا توجه داشته باشید، اشاره می‌کنیم.

  • شرایط جغرافیایی منطقه در انتخاب سبک ویلا بسیار مهم است. همچنین باید بر اساس شرایط و موقعیت جغرافیایی، از وسایل و مصالح متناسب آن استفاده گردد.
  • توجه به بودجه نیز در انتخاب سبک طراحی ویلا اهمیت دارد. برخی از سبک‌ها هزینه‌بر هستند و ممکن است افراد توانایی پرداخت آن را نداشته باشند. برای همین بهتر است بر اساس بودجه خود یک سبک مناسب را برای ساخت ویلا انتخاب نمایید.
  • نمای داخلی با نمای خارجی ویلا باید هماهنگ و متناسب باشد. برای همین اگر دکوراسیون داخلی خاصی را مدنظر دارید، بهتر است آن را در سبکی جستجو کنید که در نمای خارجی نیز قابل اجرا باشد.
  • برای انتخاب سبک و ساخت ویلا، به موقعیت زمین، جهت وزش باد، میزان رطوبت و زاویه تابش خورشید نیز توجه داشته باشید.
  • در کنار موارد اشاره شده، بهتر است به جزئیات فنی چون نقشه برداری برای ساخت ویلا نیز توجه داشته باشید و بهترین سبک را انتخاب نمایید.

معرفی سبک‌های معماری مختلف در طراحی ویلا

در اینجا به بررسی مهمترین سبک‌های طراحی ویلا می‌پردازیم و با خصوصیات و ویژگی‌های هر یک به خوبی آشنا می‌شویم.

·         طراحی ویلا به سبک مدرن

امروزه طراحی ویلا به سبک مدرن، به یکی از سبک‌های محبوب و پرطرفدار تبدیل شده است و افراد زیادی در کشورها و شهرهای مختلف از آن استفاده می‌نمایند. در ساخت ویلای مدرن از اشکال ساده و غیر منتظم استفاده می‌شود. همچنین بیشتر ویلاهایی که به این سبک ساخته می‌شوند، از رنگ سفید یا روشن برخوردار هستند.

در واقع چون رنگ‌های سفید و روشن نماد سادگی هستند، در ساخت ویلای مدرن باید به این موضوع نیز توجه شود. از خصوصیات طراحی ویلا به سبک مدرن، میتوان به استفاده از پنجره‌های بزرگ و به کارگیری متریال شیشه‌ای در بخشی از نقاط ویلا اشاره کرد. ویلاهایی که با سبک مدرن ساخته می‌شوند، طراحی نوین و زیبایی دارند و جزو سازه‌های لوکس به حساب می‌آیند.

·         طراحی ویلا به سبک کلاسیک

یکی دیگر از سبک‌های پرطرفدار در ساخت ویلا، سبک کلاسیک است. سبک کلاسیک جزو سبک‌های تجملاتی محسوب می‌شود که از دیرباز در ایران و بسیاری از کشورهای دیگر رواج داشته است. برای همین میتوان گفت سبک کلاسیک جزو سبک‌های قدیمی است. با این حال قدیمی بودن این سبک چیزی از ارزش و زیبایی‌های آن کم نکرده و کماکان افراد زیادی برای ساخت ویلای خود از این سبک بهره می‌برند.

از خصوصیات و مشخصه‌های ویلا به سبک کلاسیک میتوان به ستون‌های بلند، متقارن بودن اجزا و به کارگیری مجسمه‌ها و تندیس‌های متفاوت اشاره کرد. ویلاهایی که از نوع کلاسیک هستند، ظاهر با شکوه و تجملاتی دارند و بسیار خاص می‌باشند. برای همین افرادی که به دنبال چنین خصوصیاتی هستند، سبک کلاسیک بهترین گزینه برایشان می‌باشد.

·         طراحی ویلا به سبک مینیمال

یکی از انواع طراحی ویلاها به سبک مدرن، طراحی ویلای مینیمال است. ویلای مینیمال نسبت به سبک مدرن از سادگی بیشتری برخوردار است و هزینه کمتری برای اجرا دارد. در واقع هدف از ساخت ویلاهای مینیمال، سادگی آنها است. به خاطر همین سادگی است که زمان ساخت و همچنین هزینه ویلاهای مینیمال کمتر از ویلاهای دیگر می‌شود. در طراحی ویلا به سبک مینیمال نباید از پنجره‌های بزرگ و سراسری استفاده شود و باید تمام جزئیات در طراحی داخلی مورد توجه قرار بگیرند.

·         طراحی ویلا به سبک پست مدرن

طراحی ویلا به سبک پست مدرن، برای رفع نواقص و عیوب سبک مدرن به وجود آمد. برای همین کمی نسبت به سبک مدرن متفاوت بوده و حتی برخی آن را بهتر از سبک مدرن می‌دانند. حال نکته‌ای که در رابطه با سبک پست مدرن وجود دارد این است که برای طراحی و ساخت آن نیاز به هوش و خلاقیت بیشتری است. برای همین تنها معماران و طراحان برجسته و برتر می‌توانند از پس ساخت ویلا به سبک پست مدرن برآیند. خصوصیتی که ویلاهای پست مدرن دارند این است که عامه پسند هستند و بسیاری از افراد جذب آن می‌شوند.

·         طراحی ویلا به سبک نئوکلاسیک

سبک نئوکلاسیک نیز برگرفته از سبک کلاسیک است و کمی نسبت به آن برتری دارد. در واقع از آنجایی که این سبک از سبک کلاسیک کمی فاصله گرفته و بیانگر طراحی جدید است، با عنوان نئوکلاسیک شناخته می‌شود. بسیاری از ایرانیان از سبک نئوکلاسیک برای طراحی ویلاها یا خانه‌های خود استفاده می‌کنند و حس خوبی را در فضا و همچنین افراد ایجاد می‌نمایند. از ویژگی‌های این سبک که به سبک کلاسیک بسیار شبیه است، میتوان به استفاده از ستون‌های مرتفع، مجسمه‌های بزرگ و کوچک گوناگون و همچنین شیشه‌های بزرگ اشاره کرد. با این حال طراحی ویلا به سبک نئوکلاسیک جدیدتر بوده و هنگام ساخت به موارد و المان‌های جدید نیز توجه می‌شود.

·         طراحی ویلا به سبک روستیک

یکی دیگر از انواع سبک‌های طراحی ویلا، سبک روستیک است. سبک روستیک جزو سبک‌های پرطرفدار است و از معماری ویلاهای روستایی گرفته شده است. برای همین حس و حال خوبی دارد و حس طبیعت و زندگی به خوبی در آنها جریان دارد. از خصوصیات مهم ویلاهایی که با سبک روستیک ساخته می‌شوند، میتوان به استفاده از متریالی چون سنگ و چوب اشاره کرد. تمام این متریال باید علاوه بر نمای خارجی ویلا، در نمای داخلی نیز به کار برده شوند تا هماهنگی و تطابق میان فضاهای داخلی و خارجی شکل بگیرد. بیشترین ویلاهایی که امروزه به سبک روستیک ساخته می‌شوند، از متریال چوبی هستند.

·         طراحی ویلا به سبک تلفیقی

همانطور که از نام این سبک مشخص است، ویلاهای تلفیقی ترکیبی از چند سبک هستند. حال این سبک‌ها می‌توانند با هم هماهنگ باشند و یا به طور کل متفاوت و متضاد از هم باشند. در صورتی که در انتخاب سبک‌ها در ویلای تلفیقی دقت شود، طراحی آن به بهترین شکل صورت گرفته و زیبایی و چشم انداز آن بیشتر می‌شود. نکته مهم در رابطه با طراحی ویلاها به سبک تلفیقی این است که این ویلاها از المان‌ها و تجهیزات مشخصی برخوردار نیستند.

در واقع اینکه در طراحی این ویلاها از چه المان‌ها و متریالی استفاده شود، بستگی به نظر کارفرما دارد. برای همین است که ویلاهای به سبک تلفیقی، با سایر ویلاها تفاوت دارند و سبب ساخت یک ویلا با ظاهری خاص می‌شوند. از این رو اگر دوست دارید یک ویلای متمایز با سایر ویلاها داشته باشید و تمام بخش‌های آن را مطابق با سلیقه خود بسازید، سبک تلفیقی گزینه خوبی برایتان است.

جمع بندی

در این مطلب به بررسی انواع سبک‌های طراحی ویلا پرداختیم و با خصوصیات آنها آشنا شدیم. سبک‌های طراحی ویلا بسیار گسترده هستند و هر کدام ویژگی‌های خاصی دارند. افراد می‌توانند با در نظر گرفتن ویژگی‌ سبک‌های طراحی ویلا و همچنین توجه به بودجه خود، بهترین سبک طراحی ویلا را انتخاب نمایند. البته در انتخاب سبک موارد دیگری نیز اثرگذار هستند که در متن به آنها اشاره کردیم.

از مهمترین سبک‌های طراحی ویلا میتوان به ویلای مدرن، ویلای کلاسیک، ویلای پست مدرن، ویلای نئوکلاسیک، ویلای روستیک، ویلای مینیمال و ویلای تلفیقی اشاره کرد. در صورتی که به دنبال سادگی هستید، ویلای مدرن یا مینیمال گزینه خوبی برایتان است. اگر هم به دنبال ویلای تجملاتی و لوکس هستید، سبک کلاسیک یا نئوکلاسیک را انتخاب نمایید.

دکمه بازگشت به بالا