اقتصادیکسب و کار ایرانیان

چرا در چمستان ویلا نخریم؟

چمستان یکی از پرطرف‌دارترین مناطق گردشگری ایران است که در سراسر مسیر از ابتدا تا انتها، سرسبز و دارای هوای پاک است. منطقه‌ای با طبیعت بکر و عالی که شرح زیبایی و خرمی برخی مناطق آن با جملات قابل بیان نیست؛ اما در کنار این همه زیبایی، خرید ویلا در این منطقه معایبی نیز دارد. این مقاله کامل‌ترین مرجع برای معایب خرید ویلا در چمستان است. با ما همراه شوید.

مشکلات مهاجرت به چمستان

افرادی که از هر استانی که قصد مهاجرت یا خرید ملک در چمستان را داشته باشند قطعا آداب و رسوم و فرهنگ متفاوتی دارند. طبیتا زمان زیادی طول می‌کشد تا با گویش، فرهنگ و الگوی رفتاری مردم چمستان هماهنگ شویم. این می‌تواند بر سبک زندگی‌مان تأثیر بگذارد و شاید روحیه‌مان را تغییر دهد. اگر‌چه زندگی کردن در طبیعت بسیار لذت‌بخش است؛ اما باید به مسائل جزئی هم اهمیت دهیم.

اخطار در مورد خرید ویلا‌ در چمستان

موارد بسیار مهمی وجود دارد که هنگام خرید ویلا باید کاملا به آن‌ها توجه کنیم و حواسمان باشد سر‌مان کلاه نرود تا بعدا برای‌مان مشکل‌ساز نشود.

1– ویلا بدون سند

با توجه به کلاهبرداری‌های اخیر، اگر بخواهیم ویلایی در چمستان خریداری کنیم، باید ابتدا قیمت‌ واقعی زمین‌ و قیمت تمام شده ساخت ویلا را در نظر بگیرم. در غیر این‌ صورت سرمایه‌گذاری ما بیهوده و عملا سرمان کلاه گذاشته می‌شود. توجه داشته باشید، عده‌ای از مالکان ویلا‌ها از ارائه سند خودداری می‌کنند و از ما می‌خواهند که برای صحت مالکیت به شورای شهر مراجعه کنیم؛ اما در هنگام خرید ملک فقط صحت مالکیت مهم نیست و امکان این‌که ویلا به صورت غیر‌قانونی ساخته شده باشد وجود دارد. پس باید از خرید چنین ویلا‌هایی صرف‌نظر کنیم.

2– خرید ویلا ارزان و ناامن

یکی از دلایل ویلاهای ارزان در منطقه چمستان، قرار داشتن آن در منطقه‌ای ناامن است. از این نظر ناامن هستند؛ چون هیچ‌گونه امنیتی برای ویلا در نظر گرفته نشده است و امکان سرقت از آن بالا است.

3– مشکلات وراثتی

گاها به دلیل مشکلات وراثتی، ویلا با قیمت پایین و وسوسه کننده‌ای برای فروش گذاشته شده است. معمولا این ملک‌ها توسط صاحب حقیقی خود به فروش نمی‌رسد. این نوع ملک‌ها مشکلات زیادی خواهند داشت.

4– خرید ویلا‌های با امتیازات برق، گاز و آب غیر‌قانونی

معمولا صاحب ملک ما را در مورد این کار غیر‌قانونی در جریان نمی‌گذارد که بعد از خرید ملک پای ما به دادگاه‌ها و کمیته‌های خاص باز می‌شود و جریمه آن را به دوش ما می‌افتد.

5– متراژ غیر‌واقعی

فروش ‌قسمتی از زمین یا جاده یا حتی دروغ گفتن صاحب ملک در مورد متراژ زیر‌‌بنای ملک خریداری شده. پس بهتر است قبل از کار‌های ثبت و خرید ویلا، از کسانی که در این زمینه تخصص دارند کمک بگیریم.

چه سوالاتی باید از صاحب ملک پرسید؟

در سال‌های اخیر با رشد زیاد ساخت، طراحی ویلا لاکچری و شهرک‌سازی، منطقه چمستان در حال دگرگونی است. به گونه‌ای که گاهی برنج‌کاری و شالیکاری کم‌رنگ‌تر نمایان می‌شود. این شرایط، معایبی برای خرید ویلا در چمستان را به وجود آورده است. در این بخش آنچه را که باید از صاحبان ملک بپرسیم مطرح شده است که نباید آن‌ها را نادیده بگیریم.

1. وقفی بودن زمین

اول این‌که برخی زمین‌های منطقه وقفی بوده و ممکن بعد از خرید آن متوجه شویم قسمتی از زمین و یا حتی تمامی آن، جزء موقوفات بوده است؛ بنابراین قبل‌از خرید باید بپرسیم که آیا این زمین‌ها در وقف هستند و یا خیر؛ چون به احتمال زیاد بعد از خرید چنین ویلایی پشیمان می‌شویم. برخی زمین‌های منطقه دو دانگ برخی شش‌ دانگ وقفی دارند و در مناطقی هم اصلا وقفی ندارند یا کم‌تر از نیم‌ سیر وقف دارند.

2. سند شورایی یا بی‌سند بودن ملک زمین

بسیاری از زمین‌های منطقه سند‌دار هستند و برخی آن‌ها دارای سند شورایی بوده که می‌تونید با تایید دهیار و شورای روستا ویلا را بخریم. برای زمین‌های بی‌سند هم می‌توانیم با مراجعه به اداره ثبت، سند دریافت کنیم؛ ولی باید چنین موضوعی را حتما مورد بررسی قرار دهیم و برای خرید از شورا و دهیار منطقه وضعیت زمین‌ها و سندها را جویا شویم.

3. نوع کاربری

اگر زمینی را با پروانه خریداری کنیم، حتما کاربری مسکونی دارد و مشکلی با ویلا‌سازی نخواهیم داشت. ولی در مورد زمین‌هایی که در آن ساخت‌و‌ساز وجود ندارد باید از بخشداری و کارشناس آن بخواهیم تا کاربری را مشخص و به ما اعلام کنند. به این صورت زمانی‌ که برای ساخت اقدام می‌کنیم با مشکل مواجه نخواهیم شد. برخی از زمین‌ها کاربری کشاورزی داشته و نمی‌‌شود در آن‌ها ساخت‌وساز انجام دهیم. در برخی مناطق کاربری مسکونی و یا باغی است که اگر زمین‌های باغی درون آن بافت واقع‌شده باشند می‌توانیم برای تغییر کاربری درخواست کنیم.

4. زمین‌های درون بافت و یا خارج از بافت

در صورتی که قصد خرید زمین واقع در درون بافت را داشته باشیم، به این دلیل که می‌توانیم برای آن مجوز ساخت بگیریم، مشکلی برای ویلاسازی نخواهیم داشت. چه به‌ لحاظ قیمتی و چه به‌ لحاظ ارزش و پیشرفت زمین مرغوب‌تر بوده و بهتر است از این زمین‌ها خریداری کنیم. برخی زمین‌ها در بافت نیستند ولی ممکن در سال‌های آینده وارد بافت شود و همین مسئله را برای خریدار بیان می‌کنند ولی تغییر قوانین و قرار گرفتن و یا نگرفتن زمین‌ها در بافت قابل‌ پیش‌بینی نیست. پس بهتر است زمین‌های داخل بافت را خریداری کنیم تا با خیال راحت به امر ساخت ویلا بپردازیم.

نتیجه:

چمستان با تمام نکات مثبتی که دارد می‌تواند انتخابی درست جهت خرید ویلا نباشد. اگر بخواهیم در چمستان ویلا خریداری کنیم و یا قصد خرید زمینی برای ویلاسازی در این منطقه را داریم، می‌بایست برخی نکات را از صاحبان املاک بپرسیم. حتما از رفع مشکلات فعلی و یا مشکلاتی که امکان دارد در آینده بوجود آید مطمئن شوید.

دکمه بازگشت به بالا