عمومیکسب و کار ایرانیان

چرا زیره کفش صدا می دهد؟

علت صدا دادن کفش چرم و راه های از بین بردن آن

تصور کنید وارد محل کار، کلاس درس، کتابخانه یا محلی آرام و کم سر و صدا می‌شوید که عده‌ای مشغول کار خود هستند. شما یک جفت یا مردانه شیک و جذاب به پا دارید. اما مشکل بزرگی وجود دارد و آن اینکه، با هر قدمی که برمی‌دارید صدای جیرجیر کفشتان بلند شده و تمام توجه‌ها را به سمت شما جلب می‌کند. مطمئناً احساس کلافگی و کمی خجالت به شما دست خواهد داد. حتماً این سؤال را زمزمه می‌کنید «چرا کفش والیبال صدا می‌دهد؟». شاید فکر کنید که این مشکل حل شدنی نیست و دیگر نباید آن کفش‌ها را بپوشید. اما چنین نیست. شما تنها کسی نیستید که با چنین مسئله‌ای رو به رو شده‌اید. در این مقاله قصد داریم شما را با علل ایجاد صدای کفش چرم و راهکارهای برطرف کردن آن آشنا کنیم.

1.علت صدا دادن کفش: نو بودن کفش

یکی از مهم‌ترین دلایلی که موجب می‌شود کفش چرم صدا دهد، نو بودن آن است. علت این امر خشکی آن‌هاست. این حالت ممکن است برای محصولات چرمی که خیلی وقت است استفاده نشده‌اند هم پیش آید. چرم ماده‌ای طبیعی و انعطاف‌پذیر است و به مرور زمان نرم خواهد شد. اما احتمالاً نمی‌توانید آن‌ها را آنقدر بپوشید تا خود به خود نرم شده و صدایشان از بین برود. پس باید خودتان دست به کار شوید. راه حل از بین بردن صدای کفش نو رفع خشکی آن‌ها است. برای این منظور از نرم‌کننده مخصوص محصولات چرمی استفاده کنید. این نرم‌کننده‌ها روش استفاده متفاوتی دارند که معمولاً روی بسته‌بندی‌شان درج شده است.

2. وجود حباب هوا یا مشکلاتی در ساختار کفش

گاه ممکن است در هنگام ساخت کفش، یک حباب هوا در داخل آن ایجاد شده باشد. یا زیره و یا پاشنه کفش به خوبی بر سر جای خود کیپ نشده و این امر موجب تولید صدای زیره کفش یا پاشنه آن در هنگام قدم زدن شود. در این صورت، ابتدا علت را بیابید. اگر مشکل، حباب هواست می‌توانید آن را با پاشیدن مقداری جوش شیرین یا پودر بچه حل کنید. پاشنه یا زیره را هم با استفاده از چسب مخصوص می‌توان کاملاً سفت کرد. اما اگر کفش شما گران قیمت است و می‌ترسید به آن آسیب بزنید بهتر است آن را به یک تعمیرکار چرم ماهر بسپارید.

یک عامل دیگر ایجاد این صداها در انواع ، استفاده از کفی‌های طبی تحت عنوان ارتوتیک است که می‌توانید آن را با استفاده از پودر بچه، چسب و یا روغن‌ها و کرم‌های مخصوص حل کنید. بدین ترتیب که کفی‌ها را برداشته و مقداری از ماده مورد نظر به زیر آن‌ها بزنید. اگر کفی‌ها چسبیده شده‌اند ماده را به قسمت‌های کناری کفی بریزید.

3. علت صدای کفش روی سرامیک: صیقلی بودن سطح زمین

ممکن است کفش‌های شما روی آسفالت هیچ صدایی نداشته باشند؛ اما به محض ورود به محیط‌هایی که سطح صاف مثل سرامیک یا چوب دارند صدای جیرجیر تولید کنند. علت صدای کفش روی سرامیک در بیشتر مواقع، تنها به خاطر صاف و صیقلی بودن سطح زمین است و این امر به دلیل اصطکاکی است که بین زیره کفش و سرامیک ایجاد می‌شود. جهت حل معضل صدا دادن کفش روی سرامیک و از بین بردن این اصطکاک، می‌توانید کمی پودر بچه به کف آن‌ها بزنید. یک راه حل دیگر، سمباده زدن کف کفش‌هاست؛ اما باید حواستان باشد برای جلوگیری از هر گونه آسیبی، از سمباده خیلی نرم استفاده کنید.

4. بدون جوراب پوشیدن کفش چرم

در بسیاری از مواقع، دلیل اصلی صدا دادن کفش چرم به ویژه اگر نو باشند، نپوشیدن جوراب است. علت این است که کفش‌ها هنوز به اندازه کافی جا باز نکرده‌اند و میان پاها و سطح داخلی آن‌ها اصطکاک ایجاد شده و تولید صدا می‌کند. سعی کنید همیشه کفش چرم خود را با جوراب بپوشید. این امر از عرق کردن پاها نیز جلوگیری می‌کند.

5. خیس بودن کفش چرم و وجود رطوبت در درون آن

گاهی علت صدا دادن کف کفش، مرطوب بودن آن است. چرم نباید خیس باشد وگرنه ممکن است در هنگام راه رفتن تولید صدای آزاردهنده کند. اگر کفش شما خیس شده است جهت رفع صدای کفش چرم حتماً آن را خشک کنید و بعد بپوشید. می‌توانید داخل آن‌ها را با روزنامه پر کرده و در کناری قرار دهید تا کاملاً خشک شود. حواستان باشد که از گرمای سشوار استفاده نکنید. همچنین حرارت بالای بخاری یا شوفاژ و نور مستقیم آفتاب نیز موجب آسیب به چرم می‌شود.

6. خشکی کفش چرم

خشکی بیش از حد چرم هم موجب صدا دادن آن خواهد شد. اگر کفش‌هایتان را مدام می‌پوشید، لازم است حداقل هفته‌ای یک بار آن‌ها را واکس بزنید. این کار علاوه بر از بین بردن صدای کفش چرم، موجب می‌شود کفش‌های شما از آسیب ترک‌خوردگی و ساییدگی نیز در امان بوده و در ضمن همیشه ظاهر زیبایی داشته باشند.

7. ساییده شدن بند کفش به زبانه

ایجاد اصطکاک میان قسمت‌های متحرک کفش نیز موجب ایجاد صدا می‌شود. به عنوان مثال اگر کفش شما بنددار است ساییده شدن بندها به زبانه تولید صدا خواهد کرد. در چنین حالتی برای رفع صدای کفش هنگام راه رفتن زبانه کفش و رویه آن را با استفاده از چرم یا روغن‌های مخصوص نرم کنید.

8. بزرگ بودن کفش برای پای شما

همیشه توصیه می‌کنیم که جهت جلوگیری از صدای کفش چرم و همچنین آسیب‌های پا، کفش چرمی را خریداری کنید که دقیقاً سایز پای شما و متناسب با ساختار پاهایتان است. هرگز به دلیل زیبایی ظاهری، یک سایز بزرگتر را انتخاب نکنید. برای اطمینان از اندازه بودن آن‌ها، هر دو کفش را به پا کرده و چند قدمی با آن‌ها راه بروید. چون گاهی ممکن است قالب برخی از کفش‌ها متفاوت بوده و این بار، شماره سایز پای شما یک عدد کوچکتر یا بزرگتر باشد. اگر کفش شما بزرگ باشد در هنگام راه رفتن، پاها در داخل آن‌ها سر خورده و تولید صدا می‌کنند.

تعمیر موضعی مشکل جیرجیر کفش

محل مشکل را مشخص کنید: کفش‌ها را بپوشید و رو به عقب و جلو راه بروید به نوک و پنجه و اطراف کفش فشار وارد کنید تا حرکتی را که باعث جیرجیر کفش می‌شود و قسمتی که در این حرکت خم می‌شود را پیدا کنید. اگر به حس شنوایی خود مطمئن نیستید از یک دوست کمک بگیرید تا دقیقا تشخیص دهید چه زمانی صدای جیرجیر شنیده می‌شود.

کمی پودر روی آن بپاشید: پس از آن که قسمت موررد نظر را پیدا کردید کمی پودر بچه (پودر تالک) روی محل مورد نظر بپاشید. این پودر رطوبت ناحیه را جذب کرده و صدایی را که از مالیده شدن کفش ایجاد می‌شود کاهش می‌دهد. اگر صدا از قسمت داخلی کفش است کفی کفش را بلند کنید و داخل آن پودر بپاشید. اگر کفی کفش قابل جدا شدن نیست پودر را به لبه‌های داخلی کفش بپاشید. گاهی علت صدای جیرجیر کفش حباب هوای داخل آن است که با فاشر دادن ناحیه برطرف می‌شود.

از اسپری سیلیکون کمک بگیرید: این اسپری مشکل را سریع‌تر برطرف می‌کند اما باید مراقب آسیبی که این ماده ممکن است به کفش بزند باشید. کمی از ماده را روی یک تکه پنبه اسپری کنید و روی قسمت داخلی کفش بمالید. توجه کنید که اسپری حاوی چربی را نباید روی کفش جیر بزنید چون به آن آسیب می‌زند.

از نرم کننده چرم استفاده کنید: اگر کفش شما است ممکن است علت جیرجیر آن خشکی چرم باشد و این مشکل با اسپری مخصوص نرم کننده چرم حل خواهد شد. برای کفش جیر هم می‌توانید از اسپری مخصوص جیر استفاده کنید.

حل مشکل جیرجیر دائم کفش

گارانتی کفش را بررسی کنید: اگر مشکل جیرجیر کفش موضعی نباشد در کفش نو و در تمام قسمت‌ها رخ دهد علت آن از جنس کفش و وجود ایراد در ساخت آن است که در صورت وجود گارانتی می‌توان آن را تعویض کرد. اما برای این که کفش شما شامل گارانتی شود نباید از مواد سنگین مثل چسب روی آن استفاده کنید.

پاشنه کفش را سفت کنید: این کار را زمانی انجام دهید که هیچ یک از روش‌های گفته شده در ایراد موضعی کفش جواب نداده باشد. چون استفاده از چسب روی کفش ممکن است آن را لک کند یا به کفش آسیب برساند. گاهی جیرجیر کفش به دلیل شل شدن پاشنه آن رخ می‌دهد و این مشکل را می‌توان با چسب زدن و سفت کردن آن حل کرد. توجه کنید که این روش روی کفش‌هایی که جنس کفی آن پلی اورتان باشد جواب نمی‌دهد. اگر کفش شما گران قیمت است بهتر است خطر نکنید و آن را به تعمیرکار حرفه‌ای بسپارید.

قسمت‌های آسیب دیده کف کفش را با سیلیکون پر کنید: شما می‌توانید با کمک چسب سیلیکونی تیوپی شکاف‌هایی را که در اثر کهنگی به وجود آمده و باعث صدای جیرجیر می‌شوند پر کنید. پس از این کار کفش را با نوار چسب محکم بپیچید و اجازه دهید تا صبح خشک شود.

کفش را برای تعمیر به کفاش بسپارید: می‌توانید از یک کفاش ماهر برای حل این مشکل مشورت بگیرید و یا کقش‌ها را به تعمیرکار کفش بدهید تا این مشکل را به طور حرفه‌ای و بدون آسیب به کفش برطرف کند.

خشک کردن کفش خیس

ممکن است علت جیرجیر کفش شما خیس بودن آن باشد: علت جیرجیر بیشتر کفش‌ها نفوذ رطوبت به قسمت‌های داخلی آن است که بسته به جنس کفش ممکن است این رطوبت تا مدت‌ها داخل آن باقی بماند و کفش شما صدای جیرجیر بدهد.

کفی داخلی کفش را خارج کنید: کفی داخلی کفش را خارج کنید و آن‌ها را جایی آویزان کنید تا کاملا خشک شوند و کار شما سرعت بگیرد.

کفش را با روزنامه پر کنید: چند ورق روزنامه تمیز را مچاله کنید و داخل کفشتان را با آن‌ها پر کنید. روزنامه‌ها را به هم فشرده کنید تا فرآیند جذب آب و خشک شدن کفش سرعت بگیرد.

از چوب درخت سدر استفاده کنید: اگر می‌خواهید کارتان حرفه‌ای انجام شود به جای روزنامه از قالب کفش از جنس چوب سدر استفاده کنید. آن را داخل کفش قرار دهید و اندازه آن را تنظیم کنید. این نوع چوب در حل مشکل شما تاثیر زیادی دارد چون چوب سدر جاذب رطوبت است و به سرعت رطوبت همه قسمت‌های کفش را جذب می‌کند.

آن را در دمای اتاق بگذارید تا خشک شود: توجه کنید که هیچ وقت نباید از حرارت زیاد برای خشک کردن کفش استفاده کنید. این کار به کفش‌ها آسیب جدی وارد می‌کند. پس از آن که مراحل بالا را انجام دادید کفش خود را یک شب در یک جای خشک با دمای اتاق قرار دهید تا کاملا خشک شود.

دکمه بازگشت به بالا