عمومیکسب و کار ایرانیان

آموزش عکاسی از غذا با گوشی

عناوین نوشته پنهان سازی عناوین
1 آموزش عکاسی از غذا با گوشی و دوربین حرفه ای برای اینستاگرام

یکی از جذاب ترین بخش های عکاسی ? ، عکاسی از غذا است که امروز به لطف اینستاگرام شاهد عمومی شدن این حرفه هستیم. برای آموزش عکاسی ۲۱ نکته مهم عکاسی از غذا برای اینستاگرام با ما همراه باشید.

آموزش عکاسی از غذا با گوشی و دوربین حرفه ای برای اینستاگرام

اگر علاقه دارید تا عکاسی فوق العاده ای از غذای خود را تجربه کنید توجه به برخی نکات بسیار مهم الزامی و ضروری است. این نکات مهم را در ادامه بررسی می کنیم.

برای عکاسی از غذا آن ها را رنگارنگ کنید

برای عکاسی از غذا برنامه ریزی کنید.  غذا را با رنگ ها و بافت های مختلف تزئین کنید که چشم بیننده را در اینستاگرام به خود جلب کند. سعی کنید رنگ ها را با هم مخلوط و متضاد کنید تا عکس های شما تا حد امکان پر جنب و جوش باشد.

سایه طبیعی با عکاسی از غذا با موبایل

نورپردازی طبیعی معمولاً بهترین نتیجه را برای عکس های غذایی ایجاد می کند. یک میز را در نزدیکی یک پنجره تنظیم کنید تا نور طبیعی در آن جریان یابد. در نور مستقیم خورشید از بیرون عکس نگیرید. این باعث ایجاد سایه های سنگین می شود. برای مطلب آموزشی ما را در این زمینه مطالعه کنید.

ترکیب بندی در عکاسی غذا در خانه

برای نورپردازی عکاسی از غذا اگر به نور طبیعی از طریق پنجره دسترسی ندارید، قرار دادن چراغ روشن در پشت غذا نیز به شما نور می دهد. از یک لامپ یا چراغ استودیو استفاده کنید و از قسمت جلوی آن از غذای عکاسی کنید تا نمایش زیبایی از سایه ها داشته باشد.

عکاسی حرفه ای از غذا با آیتم های مختلف

فقط یک بشقاب غذا هیجان انگیزترین عکس را ایجاد نمی کند. زنده نگه داشتن عکس با ظروف، فنجان ها، ظروف جانبی، دستمال های رنگارنگ و هر نوع لوازم جانبی دیگری که باعث تقویت عکس شود می تواند به عکس شما جلوه بدهد. فقط به یاد داشته باشید که در هنگام عکاسی روی مواد غذایی تمرکز کنید و این آیتم ها فقط یک مکمل هستند.

عکاسی از غذا و نوشیدنی زیبا با نمایش همه ترکیب ها

مواد غذایی را به گونه نمایش بدهید تا بتوانید تمام مواد تشکیل دهنده آن را ببینید. مواد روی بشقابرا مرتب کنید تا همه مواد به روشنی نشان داده شوند. رنگ ها و بافت های مختلف تصویری چشم نواز را ایجاد می کنند که طرفداران شما عاشق آن خواهند بود.

آموزش عکاسی از غذا با ایجاد تضاد رنگ

برای معرفی تضاد رنگ مواد مختلفی را اضافه کنید. اگر هنوز غذای شما ببرای جلب توجه زیبا نیست سعی کنید مقداری مواد اضافی را به عنوان خوراکی اضافه کنید. اطمینان حاصل کنید که این مواد جدید رنگ تازه ای را ایجاد می کنند تا با بقیه ظرف در تضاد باشد. این باعث می شود عکس شما خیلی بیشتر متمایز شود. برای می توانید آموزش ما را در این زمینه بخوانید.

عکاسی هنری اینستاگرام از غذا با مواد تازه

غذای تازه در عکس بسیار بهتر به نظر می رسد. اگر بگذارید غذا در جای خود باشد، مواد تشکیل دهنده شروع به خراب شدن و از دست دادن رنگ و لعاب می کنند. برای بهترین نتیجه به محض درست شدن غذا از آن عکس بگیرید.

چگونه از غذا عکاسی کنیم از جهت های مختلف تا بتوانیم عکس خوبی داشته باشیم

بسته به نوع غذایی که می خواهید از آن عکس بگیرید، عکاسی را از بالا یا سمت های مختلف آن تجربه کنید. این ۲ زاویه متداول برای عکس های اینستاگرام است. هر دو بافت و سایه های مختلفی تولید می کنند. برای پیدا کردن زاویه مورد نظر خود از زوایای گوناگون عکس بگیرید. برای مطلب ما را در این زمینه مطالعه کنید.

ایده عکاسی از غذا در مکان های معروف

اگر در یک مکان دیدنی قرار دارید، محیط اطراف را نیز در عکس بگنجانید. عکس های غذایی اینستاگرام در مورد سبک زندگی و همچنین غذا است. اگر در حال بازدید از یک دریاچه، ساحل یا کوه هستید غذای خود را به شکلی ترتیب دهید تا پس زمینه در عکس نشان داده شود. این روحیه پست شما را تقویت می کند. بک گراند عکاسی غذا یکی از بخش های بسیار مهم است.

آموزش عکاسی تبلیغاتی از غذا با زوم کردن

برای پر کردن کل قاب بزرگنمایی کنید تا صحنه به وجود آمده پر جنب و جوش به نظر برسد. سعی کنید مقدار فضای خالی عکس را کم کنید. برای پر کردن فضا یا نزدیک شوید یا بزرگنمایی کنید. در سایت انزل وب موجود است و می توانید آن را مطالعه کنید.

عکاسی برای اینستاگرام همراه با ادیت و ویرایش

اگر می خواهید تغییراتی دهید، عکس را با فیلترها یا برنامه های مختلف ویرایش کنید. در صورت تمایل می توانید قبل از ارسال آن تغییراتی در عکس ایجاد کنید. بسیاری از برنامه ها و نرم افزارها به شما امکان ها را می دهند.

می توانید روشنایی، رنگ ها، کنتراست و فیلتر را تنظیم کنید تا بهترین تصویر ممکن را داشته باشید. قبل از ارسال، تمام گزینه ها را برای بهبود عکس خود امتحان کنید.

عکاسی از غذا با گوشی با انتخاب سطح مناسب

تخته های  چوبی و میزهای پیک نیک می توانند برای  غذاهای خانگی مانند همبرگر و سیب زمینی سرخ کرده  احساس تند و تیز تری به دست آورند و بسیار عالی به نظر می رسند. صفحات سفید کلاسیک می تواند غذاهای رنگارنگ تر را زیبا کنند. شما باید صفحاتی را انتخاب کنید که به بهترین وجه با زیبایی شناسی مواد غذایی مطابقت داشته باشد و بتوانند نقاط قوت جذابیت بصری غذا را نشان دهند.

عکاسی از غذاها مثل یک هنرمند

همیشه سعی کنید مثل یک هنرمند فکر کنید و تصاویر را به گونه ای بسازید که بسیار هنری و زیبا شوند. ترکیب بندی ها، رنگ بندی ها، سایه ها و… همه در کنار هم باید بر اساس تفکر هنری شما باشند تا به تصویر جان تازه ای ببخشید و احساس خوبی در آن ها به وجود بیاورید.

به این فکر کنید که چگونه رنگ های عکس شما با هم کار می کنند و با یکدیگر تصویر را زیبا می کنند و این که چگونه این رنگ ها زیبایی را ارائه می دهند. سعی کنید غذاهای خود را با ظرف ها یا بافت ها و الگوهای جالب در رنگ های مکمل تعریف کنید و سعی کنید رنگ را متعادل و زیبا نگه دارید. برای می توانید مطلب آن را مطالعه کنید.

تصاویر را شارپ کنید

به طور کلی با فرض اینکه از یک دوربین ثابت و روشنایی روشن استفاده کرده اید، تصویر شما باید کاملاً شارپ باشد. با این وجود برخی از تنظیمات وضوح تصویر به تمایز جنبه های تصویر کمک می کند و باعث زیبایی تصویر شما می شود. می توانید با برنامه های مختلف تصویر خود را شارپ کنید.

تراز سفید را درست انتخاب کنید

تراز سفیدی به رنگ قسمت های سفید عکس شما اشاره دارد. تنظیم تعادل رنگ سفید بسته به نحوه تنظیم آن می تواند به شما کمک کند تا یک تصویر “گرم” یا “خنک” به نظر برسد. هنگام گرفتن عکس از غذا ، استفاده از رنگ سفید گرم باعث می شود غذا جذاب تر به نظر برسد.

اشباع را تنظیم کنید

برای ویرایش عکس ها با افزایش اندکی در اشباع به عکس های شما کمک می کند. اشباع شدت رنگ ها را در عکس شما توصیف می کند.

خلاق باشید

عکاسی از غذا یک هنر است، نه یک علم دقیق پس در حالی که این دستورالعمل ها به شما کمک می کنند تا از غذاهای خود بهتر عکس بگیرید، اجازه ندهید که شما را از آزمایش فیلترها، تکنیک های روشنایی و ترکیباتی که می تواند باعث ایجاد خلاقیت در عکاسی شما شود جلوگیری کند.

از پس زمینه خنثی استفاده کنید

هنگام عکسبرداری از عکس غذا، پس زمینه بسیار مهم است. اگر پیش زمینه خیلی کثیف یا رنگی باشد، توجه بیننده از غذا پرت می شود. استفاده از یک پس زمینه نسبتاً خنثی به شما امکان می دهد تا بیشترین تأکید را روی مواد غذایی در صحنه کنید. خنثی به معنای این نیست که کاملاً ساده باشد، بلکه باید موضوع را تکمیل کند.

داستان سرایی کنید

عکاسی یک روش عالی برای گفتن داستان ها بدون استفاده از کلمات است. با اضافه کردن عناصر بیشتر به عکس های غذایی خود می توانید داستان های جالبی ایجاد کنید که بیننده را به تصویر خود جلب کند. به این فکر کنید که از چه نوع اشیایی می توانید استفاده کنید تا از طریق عکس گرفتن از غذای خود داستانی رویایی، زیبایی یا هیجان را برای شما به وجود بیاورد.

یک عنصر انسانی اضافه کنید

اضافه کردن یک عنصر انسانی به عکس های غذایی خود تکنیکی دیگر است که می توانید برای گفتن داستا نهای جالب و بی نظیر از آن استفاده کنید.

من اغلب دست یا بازوی خود را در عکس های غذایی خود قرار می دهم. به ایجاد حس حضور برای بیننده کمک می کند زیرا به نظر می رسد که عکس از دیدگاه آنها گرفته شده است.

نظرات و پیشنهادات شما؟

در مطلب امروز آموزش ۲۱ نکته مهم عکاسی از غذا برای اینستاگرام را بررسی کردیم. امیدوارم بتوانید از این روش ها برای عکاسی از غذا استفاده کنید. میتوانید نظرات، پیشنهادات و تجربیات خود را در زمینه عکاسی از غذا را با ما به اشترااخیرا عکاسی از غذا با موبایل به یکی از شیوه های عکاسی تبدیل شده و اکثر کاربران شبکه های اجتماعی به ویژه اینستاگرام، آن را جزء لاینفک زندگی شان می دانند. کافی است تا سری به هشتگ  و   بزنید تا شاهد تقریبا 30 میلیون عکس باشید که به این روش گرفته شده اند. عکاسی از غذا با موبایل به یک پدیده جهانی در سراسر دنیا تبدیل شده و هیچ تردیدی نیست که افراد از سراسر جهان تمایل دارند تا تصاویر غذای خود را به اشتراک بگذارند و عکاسی از غذا و نوشیدنی را به تفریح خود بدل کنند.

عکس هایی از پروفایل اینستاگرام یک بلاگر غذا

آنچه در این مقاله مطرح گردیده این است که شاید فیله مینیون به چشم شما بسیار هوس انگیز باشد، اما ممکن است از نگاه دوربین اینطور نباشد! این امکان وجود دارد که برخی از رستوران ها با نورپردازی بد و لنزهای واید موبایل هوشمند، از غذاهای خوشمزه تصاویری نازیبا ثبت کنند. ما در این مقاله به 5 نکته مهم در عکاسی از غذا با موبایل می پردازیم تا بتوانید تصاویر خود را در رسانه ها و شبکه های اجتماعی زیباتر نمایش دهید.

عکاسی از غذا با موبایل

بیشتر بخوانید

آموزش عکاسی از غذا با موبایل

ادیت عکس غذا |برنامه عکاسی از غذا

  1. تا حدالامکان از نور طبیعی استفاده کنید

وقتی صحبت عکاسی از غذا با موبایل می شود، نورپردازی به عنوان رکن اصلی آن نام برده می شود. دانش چگونگی استفاده از نور، آن چیزی است که آماتورها را از حرفه‌ای ها جدا می کند. اگرچه نور صاف و فلت یکی از ترندهای عکاسی غذا در اینستاگرام بوده، اما می توان گفت نور طبیعی و جهت‌دار بهترین گزینه این شیوه عکاسی است.

یکی از دلایلی که بسیاری از غذاها در رستوران ها نازیبا به نظر می رسند، نورهای فلورسنت هستند. این نورها با پخش روشنایی زرد یا سبز، رنگ غذاها را زشت و زمخت نشان می دهند و در واقع جذابیت بصری را از غذاها سلب می کنند که یکی از نکات مهم آموزش عکاسی از غذاست.

استفاده از نور طبیعی در عکاسی از غذا

هنگام عکاسی از غذا کنار پنجره بروید. نور طبیعی که از پنجره می تابد همان چیزی است که بسیاری از عکاسان حرفه ای تلاش می کنند تا با سیستم های گران قیمت و پیچیده فلاش، آن را پدید بیاورند. نور طبیعی، غذا را اشتها برانگیزتر نشان می دهد! توصیه می شود که هرگز از فلش استفاده نکنید. منابع نور طبیعی همیشه بهتر از نور سفید و مصنوعی فلش هستند. منابع نور مصنوعی مخصوصا منابعی که نوری مستقیم و خطی دارند، سایه‌ ها را عمیق تر نشان داده و بافت مواد غذایی را زمخت نمایش می دهد. در این حالت، شکل و رنگ غذا نسبت به واقعیت متفاوت می شود.

فقط اطمینان حاصل کنید که خورشید بیش از حد درخشان نیست. زیرا امکان دارد پرتوهای تند نور خورشید سایه های خشن ایجاد کنند که ظرف غذایتان را زشت کنند. بهتر است هنگام عکاسی دقت کنید نور از کجا می آید؛ نور باید از یک طرف یا پشت بشقاب غذا و حتی به فضای کلی بتابد. در حالی که تابش نور از روبرو پرتره را زیبا می کند، اما در یک نظر کلی سطح غذا را صاف جلوه داده و باعث ایجاد سایه های ناخواسته می شود.

  1. هنگام عکاسی از غذا با موبایل، زاویه درست را انتخاب نمایید

آیا هنگام عکاسی از غذا با موبایل بیشتر تصاویرتان بشقاب لیز خورده از سطح میز را نشان می دهند؟ این موضوع به دلیل لنزهای واید دوربین است که باعث کج نشان داده شدن غذایتان می گردد. برای دستیابی به بهترین نتیجه، بهتر است صحنه دلخواه را به حالت مستقیم و یا زاویه 90 درجه بچرخانید. به خاطر داشته باشید که زاویه 4/3 به ندرت نتیجه مطلوبی ایجاد می کند.

انتخاب زاویه درست در عکاسی از مواد غذایی

عکاسی از زاویه بالا عکس شما را بیشتر گرافیکی می کند. زیرا عمق ظرف غذا را مسطح جلوه می دهد. علاوه بر این، زاویه 45 درجه باعث می شود تا چیزهای بیشتری در قاب تان ظاهر شود. در واقع، این زاویه یکی از بهترین زوایا برای عکاسی از میز غذاست که عکس شما را بیشتر به آثار هنری مینیمالیستی سوق می دهد.

یک اصل کلی هنگام عکاسی همزمان از چند ظرف غذا یا غذاهای غیر مرتفع مانند پیتزا، کوکی یا ظرف سوپ این است که دوربین را دقیقا بالای غذا با زاویه‌ دید عمود بر آن قرار دهیم. اما اگر قصد دارید از غذاهای مرتفع و لایه دار نظیر برگرها و پنکیک ها عکس بیاندازید، زاویه 90 درجه را فراموش کنید؛ زیرا از بالا نمی توان محتویات و جذابیت نهفته درون لایه ها را به خوبی نمایش داد.

  1. به عکس جلوه‌ای مینیمالیستی ببخشید

اگرچه میزهای غذا غالبا ظاهری جالب و جذاب دارند اما ثبت کردن این جذابیت ها در قالب عکس، آنقدرها هم آسان نیست. به خصوص که ممکن است بسیاری از عناصر متفاوت، ترکیب زیبای میز غذا را به هم بزنند و ظاهر آن را دیگر چندان اشتها برانگیز جلوه ندهند.

در میان نکات عکاسی از غذا با موبایل، برای افراد مبتدی، جلوه مینیمالیستی بهتر از سایر گزینه ها پاسخگوست. زیرا در ظاهر مینیمالیستی تمام تمرکز عکاس باید بر روی غذا باشد. بدین ترتیب اگر غذای شما به زیبایی بر روی بشقاب نشسته و مدل گرفته باشد، بیشتر راه را رفته اید!

عکس مینیمالیستی از غذای چینی

برای آنکه به عکس، ظاهری مینیمالیستی ببخشید، به یک یا دو ظرف اضافی و قطعه ای پارچه نخی نیاز خواهید داشت تا همانند تصویر زیر، زیبایی را برای چشم بیننده به ارمغان آورید. اینکه چطور این جلوه را به عکس بدهید، کاملا وابسته به نوع غذای شماست. اگر به تصویر زیر دقت کنید، متوجه کاسه های کوچک و رنگ آمیزی روشن و رنگین و بافت های متنوع خواهید شد. حتی آن چاپستیک ها یا چوب غذاخوری نیز نظر تماشاگر را با هوشمندی تمام جلب می کند.

  1. قواعد ترکیب بندی را رعایت کنید

یکی از مشکلات جدی عکاسی از غذا با موبایل که اکثرا کاربران اینستاگرام درگیر آن هستند، کثیف نشان دادن غذاست. گاهی اوقات غذاها بیشتر از آنکه زیبا و هوس انگیز به نظر برسند، گویا در یک محیط کثیف محبوس شده اند! پس زمینه به هم ریخته و شلوغ باعث شده تا حواس بیننده از موضوع اصلی که غذاست پرت شود. این موضوع می تواند به سادگی با تنگ تر شدن کادر و حذف برخی المان های غیرضروری حل شود. با این حال باید از قواعد اساسی ترکیب بندی مطلع باشید.

رعایت قواعد ترکیب بندی در عکاسی از غذا

سعی کنید کمی فضای خنثی به تصویر اضافه کنید. این فضا بهتر است عاری از هرگونه کثیفی باشد تا چشم با گردش روی تصویر استراحت کند. اگر سطح عکس را با عناصر و یا اجزای بیهوده بپوشانید، باعث سردرگم شدن و القای احساس تنگنا به بیننده می شوید. این در حالی است که افزودن یک فضای خنثی باعث خواهد شد که بر روی سوژه اصلی بیشتر متمرکز شویم.

به حاطر بسپارید که قرار دادن یک بشقاب غذا در وسط تصویر حوصله مخاطب شما را سر برده و او به سرعت به سراغ عکس بعدی می رود . اجتمالا در عکاسی از غذا با موبایل، اسم قانون یک سوم نیز به گوش تان خورده باشد. دستورالعمل این قانون به گونه ای است که باید تصویر را با استفاده از خطوط افقی و عمودی به 9 قسمت مساوی تقسیم کرد. عناصر مهم تصویر شما باید کنار این خطوط و یا در مرکز تقاطع آن ها قرار بگیرند. در حال حاضر دوربینِ بسیاری از موبایل های هوشمند به محض روشن شدن، چنین شبکه ای را نشان می دهند. استفاده از این شبکه باعث شده تا نقطه کانونی را بیابید و با قرار دادن سوژه در آن باعث جلب نظر بیننده شوید. نقطه کانونی با استفاده از رنگ، ناحیه کنتراست و ایزولوشن تعریف می گردد. تزئینات در عکاسی از غذا با موبایل می تواند جزء نقطه کانونی عکس مطرح گردد.

اگرچه جلوه مینیمالیستی یکی از بهترین گزینه هاست، اما افزودن یک روایت داستانی به عکس مطمئنا به جذابیت بصری آن می افزاید. همه افراد عاشق یک قصه خوب هستند. در عکاسی از غذا با موبایل، می توان به بیننده یک ایده خلاقانه فراتر از فریم عکس داد تا شاهد یک روایت داستانی باشد. به عنوان مثال برخی از مواد لازم غذا و یا طرز تهیه آن را به تصویر بکشید. دستانی که در حال پخت یا سرو غذا هستند و یا نشان دادن بخار یک فنجان قهوه داغ می تواند جذابیت بصری را زیاد کند.

نتیجه گیری

امیدواریم که مقاله پیش رو برخی از نکات مهم عکاسی از غذا با موبایل را یادآور شده باشد. هرکدام از نکات فوق را که رعایت می کنید، سعی کنید از سبک عکاسی خود منحرف و دور نشوید. اگر به برخی از حساب های کاربری موفق در اینستاگرام نگاهی بیاندازید، متوجه خواهید شد که تعریف هر یک از آن ها از این نوع عکاسی در رنگ ها و سبک خاص مطابق با سلایقشان جای گرفته است.

سعی کنید از نگاه و منظر خودتان عکس بگیرید و سپس آن ها را توسعه بدهید. این بدین معناست که باید تصاویر روشن و یا کلوزآپ زیادی بیاندازید. هرچه سبک خود را پیش ببرید مخاطب را به نحوه کارتان بیشتر متمایل می کنید. نظرات و پیشنهادات خود در رابطه با عکاسی از غذا با موبابل با ما در میان بگذارید.

منبع: youtube.com

 

دکمه بازگشت به بالا