عمومیکسب و کار ایرانیان

چگونه باتری گوشی هوشمند را سالم نگه داریم

برای شارژ مجدد صبر نکنید تا باتری خالی شود

گوشی خود را در طول روز شارژ کنید. باتری گوشی شما چرخه‌های شارژ ثابتی دارد (تعداد دفعاتی که باتری را از 0٪ تا 100٪ شارژ می‌کنید). به عنوان مثال، اگر باتری شما دارای طول عمر 400 چرخه شارژ است، اجازه خالی شدن باتری هر روز به این معنی است که باتری شما فقط 400 روز دوام می‌آورد. اگر باتری را قبل از تخلیه کامل شارژ کنید، تعداد چرخه‌های شارژ کلی کاهش می‌یابد که باعث می‌شود باتری شما دوام بیشتری داشته باشد. نگه داشتن باتری در شارژ کامل یا تخلیه آن تا 0 می‌تواند به آن آسیب برساند و ظرفیت آن را کاهش دهد. سعی کنید زمانی که می‌توانید باتری خود را در نیمه شارژ نگه دارید و فقط زمانی که واقعاً به زمان اضافی نیاز دارید تا 100 درصد شارژ کنید.

از دمای شدید خودداری کنید

قرار گرفتن در معرض دمای بسیار بالا یا پایین باتری را به سرعت تخلیه می‌کند. باتری ها به گونه‌ای ساخته شده‌اند که در دمای اتاق، که حدود 68 درجه فارنهایت (20 درجه سانتیگراد) است، بهترین عملکرد را داشته باشند. باتری شما، به خصوص زمانی که به طور کامل شارژ شود، در دماهای شدید بسیار سریعتر تخلیه می‌شود. این می‌تواند در طول زمان به باتری آسیب برساند. اگر دمای هوا زیر صفر درجه فارنهایت (32 درجه سانتیگراد) است، به هیچ وجه از تلفن خود استفاده نکنید. اگر در یک منطقه بسیار سرد زندگی می‌کنید و زمان زیادی را در خارج از منزل می‌گذرانید، روی یک قاب گوشی عایق سرمایه گذاری کنید. باتری خود را فقط در دمای بین 41 درجه فارنهایت (5 درجه سانتیگراد) و 95 درجه فارنهایت (35 درجه سانتیگراد) شارژ کنید .اگر گوشی یا شارژر در طول جلسه شارژ در لمس داغ شد، برای جلوگیری از آسیب رساندن به باتری، گوشی را در اسرع وقت از شارژر جدا کنید. در صورت بروز مشکل می‌توانید از گارانتی استفاده کنید. با خرید از دیجی‌کالا می‌توانید انتظار یک گارانتی موبایل باکیفیت نسبت به سایر فروشگاه‌ها را داشته باشید و همچنین در صورت مشکل می‌توانید با تعمیر موبایل دیجی‌کالا سرویس به سرعت دستگاه خود را بهبود دهید.

همیشه باتری خود را تا 100 درصد شارژ نکنید

وقتی همیشه تا 100 درصد شارژ می‌کنید، ولتاژ بالای مکرر می‌تواند باعث استرس باتری شود. شارژ کامل باتری آن را از بین نمی‌برد، می‌توانید در صورت امکان تنها با شارژ تا 80 درصد، مدتی به طول عمر باتری اضافه کنید.

فقط در صورت لزوم از شارژ فوق سریع استفاده کنید

راحت است، اما هر بار که گوشی خود را شارژ می‌کنید از آن استفاده نکنید. شارژ سریع بیش از حد لازم به باتری فشار وارد می‌کند، بنابراین عملکرد باتری در طول زمان آسیب می‌بیند. برای حفظ طول عمر باتری، اغلب یک شارژ اورجینال و استاندارد را انتخاب کنید.

در حین شارژ شدن از گوشی خود کم استفاده کنید

برای جلوگیری از بار انگلی، در حین شارژ کردن تلفن خود، بازی انجام ندهید و ویدیو پخش نکنید. بار انگلی آن چیزی است که هنگام شارژ شدن باتری در حال تخلیه شدن است. بار انگلی استرس ولتاژ بالاتری را به باتری اضافه می‌کند، گرما را افزایش می‌دهد و می‌تواند باعث شود که قسمت‌هایی از باتری به طور مداوم چرخه و سریعتر از بقیه سلول خراب شود. می‌توانید در طول شارژ تماس بگیرید یا وب را مرور کنید، اما بهتر است از انجام کارهای سنگین خودداری کنید.

از حالت های صرفه جویی در مصرف انرژی برای افزایش زمان بین شارژ استفاده کنید

وقتی باتری شما کند است، حالت کم مصرف یا ذخیره باتری گوشی خود را روشن کنید. هم اندروید و هم آیفون حالت‌های ویژه‌ای برای صرفه‌جویی در باتری دارند که برنامه‌های پس‌زمینه را خاموش می‌کنند، قدرت پردازش را کاهش می‌دهند، صفحه نمایش را کم‌نور می‌کنند و سایر خدماتی را که می‌توانند به سرعت باتری شما را خالی کنند، غیرفعال می‌کنند.

برای روشن کردن حالت کم مصرف آیفون خود، مرکز کنترل را باز کنید و روی نماد باتری ضربه بزنید:

 • اگر یک مدل گوشی گلکسی از بین دارید، تنظیمات را باز کنید و به Battery and device care > Battery > Power Saving بروید. روی سوئیچ ضربه بزنید تا حالت ذخیره انرژی روشن شود.
 • برای سایر اندرویدها، به Settings > Battery > Battery Saver بروید و روی Turn on now ضربه بزنید.

تنها از شارژر خود گوشی استفاده کنید

شارژرهای تلفن‌های دیگر ممکن است دارای رتبه بندی ولتاژ متفاوتی نسبت به آنچه توسط سازنده تلفن شما توصیه شده است داشته باشند. استفاده از شارژری که سطح ولتاژ نامناسب یا خیلی زیاد گوشی شما را تامین می‌کند، می‌تواند به شدت روی باتری تلفن شما تأثیر بگذارد.

قبل از ذخیره طولانی مدت باتری را تا حدی شارژ کنید

اگر برای مدتی از گوشی خود استفاده نمی‌کنید، ابتدا آن را تا 50 درصد شارژ کنید. آن را تا 100% شارژ نکنید، زیرا ممکن است باتری در طول زمان مقداری از ظرفیت خود را از دست بدهد. ابتدا تا نیمه شارژ کردن باتری به جلوگیری از خالی شدن باتری کمک می‌کند تا پس از مدت طولانی عدم استفاده قابل بازیابی نباشد.

سلامت باتری گوشی خود را پیگیری کنید

هر دو آیفون و اندروید دارای ابزارهای داخلی برای ردیابی سلامت باتری هستند. با استفاده از این ابزارها می‌توانید از این آن‌ها برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد عملکرد و طول عمر باتری خود استفاده کنید.

 • iPhone: تنظیمات خود را باز کنید و به Battery > Battery Health بروید.
 • Samsung Galaxy: برنامه Samsung Members را باز کنید و به دریافت راهنمایی > بررسی های تعاملی (یا مشاهده آزمایش ها) > وضعیت باتری (یا باتری) بروید.
 • همچنین می‌توانید سایر برنامه‌های سلامت باتری اندروید، مانند CPU-Z، Battery by MacroPinch و AccuBattery by Digibites را امتحان کنید.

برای افزایش طول عمر گوشی همراه خود ابتدا باید بتوانید طول عمر باطری آن را افزایش دهیاین موضوع اجتناب ناپذیر است که همه ما به طور مداوم و برای مدت طولانی‌ از گوشی‌های هوشمند خود استفاده می‌کنیم. با افزایش زمان روشن بودن نمایشگر، مصرف باتری بیشتر می‌شود و گاهی اوقات باتری سریع‌تر خالی می‌شود.

اما چگونه باتری گوشی خود را سالم نگه داریم؟ چگونه باتری خود را به درستی شارژ کنیم؟ آیا به آن فکر کرده‌اید؟

استفاده از باتری گوشی |افزایش طول عمر باتری گوشی آیفون

اگر هنوز فکر نکرده‌اید، این مطلب را بخوانید. شما بعد از خواندن این مطلب بیشتر دقت خواهید کرد که سلامت باتری خود را حفظ کنید. ما در اینجا مطلب از مقالات 10 نکته مؤثر و آسان را برای بهبود عمر باتری ارائه می‌دهیم. پس بیایید شروع کنیم.

 1. چرخه تخلیه
  اولین اشتباهی که ما در شارژ گوشی‌های هوشمند خود مرتکب می‌شویم این است که شارژر را در هر زمان برای شارژ مجدد باتری وصل می‌کنیم که کاملاً اشتباه است. تمام باتری‌های گوشی‌های هوشمند ما دارای چرخه‌های تخلیه هستند و بیشتر باتری‌ها پس از 600-400 چرخه تخلیه خراب می‌شوند. با این حال، اگر گوشی هوشمند خود را هوشمندانه شارژ کنید و شارژر را فقط زمانی وصل کنید که باتری شما حدود 10 تا 20 درصد باقی مانده است، چرخه‌های تخلیه به این زودی ها تمام نخواهد شد. و این امر به طور خودکار عمر باتری گوشی هوشمند شما را افزایش می‌دهد.
 2. با رسیدن ظرفیت باتری به 100% آن را از شارژر جدا کنید.
  اشتباه دوم که بسیار رایج است این است که ما حتی پس از پر شدن 100٪ باتری شارژر را قطع نمی‌کنیم. حتی اگر مشکل شارژ بیش از حد وجود نداشته باشد، اگر شارژر خود را برای مدت طولانی‌پس از شارژ کامل باتری روشن نگه دارید، احتمال کاهش عمر باتری بیشتر است. که یکی از دلایل آن می تواند گرمای ایجاد شده باشد و همان طور که می دانید گرما قاتل قطعات الکترونیکی از جمله باتری است.
 3. از شارژر‌ها و کابل‌های اصلی/تأیید شده استفاده کنید.
  فرقی نمی‌کند که از آیفون یا دستگاه اندرویدی استفاده می‌کنید، هرگز از شارژر یا کابل ارزان قیمت استفاده نکنید. مطمئن شوید که از شارژر و کابل اصلی و معتبر برای پر کردن باتری استفاده می‌کنید. ما می‌دانیم که شارژر و کابل اصلی گران هستند اما احتمال کاهش عمر باتری گوشی هوشمند شما را کاهش می‌دهند.
 4. تخلیه کامل.
  تا آنجا که ممکن است اجازه دهید شما به طور کامل تخلیه شود و سپس اجازه دهید تا 100% تا بدون اختلال شارژ شود.
 5. قاب گوشی را در زمان شارژ بردارید.
  یک واقعیت دیگر وجود دارد که باید مراقب آن بود، اما ما معمولاً آن را نادیده می‌گیریم. در زمانی که قاب روی گوشی شما قرار دارد، باتری گوشی هوشمند خود را شارژ نکنید زیرا استفاده از قاب حجیم در حین شارژ کردن گوشی هوشمند برای ساعت‌ها باعث ایجاد مشکل گرمای بیش از حد می‌شود.
 6. دور از منبع حرارت نگهداری شود.
  این نکته را در نظر داشته باشید که تلفن و باتری شما نباید زیر نور مستقیم خورشید استفاده شود و هرگز گوشی هوشمند خود را نزدیک منبع گرما قرار ندهید. رعایت این موضوع عمر باتری شما را تا حد زیادی افزایش می دهد.
 7. از تصاویر پس زمینه سیاه و سفید استفاده کنید.
  این موضوع وجود دارد که همه باید آن را امتحان کنند. صفحه اصلی و صفحه قفل خود را با کاغذ دیواری سیاه و سفید به جای رنگ‌های تند جایگزین کنید. پس از اعمال این کار، متوجه افت باتری کمتری خواهید شد.
 8. روشنایی خودکار.
  یک نکته دیگر این است که همیشه گزینه روشنایی خودکار را روشن کنید. از استفاده از تحت روشنایی کامل به خصوص زیر نور خورشید خودداری کنید.
 9. تمیز کردن پورت‌های شارژ.
  پس از هر سه یا چهار روز درگاه شارژ را تمیز کنید. می‌توانید از یک خلال دندان با یک پارچه نرم در جلو استفاده کنید و به آرامی درگاه شارژ خود را تمیز کنید.
 10. سیستم عامل خود را به روز نکنید.
  از هر گونه به روز‌رسانی نرم‌افزاری پس از 2 سال از انتشار گوشی خودداری کنید. زیرا بسیاری از پس از دو سال سرعت دستگاه‌های خود را کاهش می‌دهند. نه تنها در اینجا راندمان گوشی بلکه باتری و انرژی نیز کاهش می‌یابد. بنابراین قبل از به روز‌رسانی نرم‌افزار خود، ابتدا نظرات کاربران را بررسی کنید.

 

مدرک تعمیرات موبایل در بهترین و مجهزترین آموزشگاه تعمیرات موبایل زیر نظر اساتید مجرب با پشتیباتی رایگان، ویژه بازار کار انجام می شود

دکمه بازگشت به بالا